Tim zakonom se prvi put uvodi sistem obaveznih rezervi nafte i derivata nafte kojim će, kao i robnim rezervama, upravljati Direkcija za robne rezerve.

Novina u strukturi roba su i neka oprema i robe za potrebe pošte, telekomunikacija i železnice.

Pored vanrednog stanja i ratnog stanje, zakonom je precizirano da se robom iz robnih rezervi interveniše i u situaciji poremećaja na tržištu usled vanredne situacije, odnosno elementarne nepogode, tehničke i tehnološke nesreće koje mogu da budu takođe razlog za ometenost u snabdevanju stanovništva osnovnim životnim namirnicama.

Kada je reč o načinu poslovanja i upravljanja robnim rezervama, zakonom su precizno definisane sve faze, odnosno postupci prilikom upravljanja robom iz robnih rezervi.

To uključujuje precizno definisanje faze nabavke roba, čuvanja, skladištenja, davanja robe na zajam, obnavljanja robe iz robnih rezervi, davanja u zakup nekih nepokretnosti koje robne rezerve ne sadrže.

Zakonom su definisane i obaveze skladištara kako bi se sprečile zlouptrebe, a novina je nadzor nad sprovođenjem zakona koji će obavljati Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo trgovine preko tržišne i poljoprivredne inspekcije, Ministarstvo energetike u delu koji se tiče obaveznih rezervi nafte, kao i Ministarstvo finansija.

Utvrđene su i prekršajne prijave za privredne prestupe, a uvedena je zaštitna mera zabrane delovanja, odnosno rada u periodu od šest meseci do tri godine.

Skupština je usvojila i izmene i dopune Zakona o zabrani razvoja, proizvodnje, skladištenja i upotrebe hemijskog oružja i o njegovom uništavanju.

Izmene tog zakona se pre svega odnose na preciziranje koncentracionih limita hemijskih supstanci za koje ne postoji obaveza domaćih pravnih lica da nadležnom ministarstvu podnose propisane izveštaje.