Prema predloženim izmenama tog zakona objavljenim na sajtu Skupštine Srbije, ograničava se i ukupan broj privremeno angažovanih radnika na 10 odsto ukupnog broja zaposlenih u organu ili instituciji koja se neposredno ili posredno finansira iz budžeta.
Navodi se i da se izuzetno novi radnici mogu zaposliti uz saglasnost tela Vlade Srbije na predlog ministarstva ili drugog nadležnog organa.
Prema procenama Ministarstva finansija, mera ograničavanja zapošnjavanja u javnom sektoru u 2014. godini, usled prirodnog odliva zaposlenih, donela bi uštede od oko 0,15 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) (oko 45 miliona evra), a u 2015. godini dodatnih 0,25 odsto BDP-a.
Kazne za nepoštovanje zabrane zapošljavanja su od 500.000 do dva miliona dinara za institucije i od 30.000 do dva miliona dinara za odgovorne osobe, a predviđena je i privremena obustava isplata novca za plate i prenosa sredstava za finansiranje lokalnih samouprava.
Zabrana se ne odnosi na sudije, javne tužioce i zamenike javnih tužilaca, na izabrana, postavljena i imenovana lica u državnim organima i organima jedinica teritorijalne autonomije i lokalne samouprave, kao i na direktore javnih preduzeća i agencija.
Predloženim izmenama zakona budžetskom sistemu produžava se i rok za uvođenje centralizovanog obračuna zarada u javnom sektoru do 1. januara 2015. godine.
Predviđeno je i ograničenje rasta penzija i plata u javnom sektoru tako što će u 2015. i 2016. biti povecjanja od po 0,5 odsto u aprilu i oktobru.Trenutno zakonsko rešenje predviđa usklađivanje plata i penzija sa inflacijom.
Predloženo je i da se uređenje kretanja plata i penzija primenjuju i nakon 2016. godine.
Tako da će se u aprilu plate i penzije usklađivati zbirom stope inflacije u prethodnih šest meseci i dela stope realnog rasta bruto domaćeg proizovda u prethodnoj godini iznad četiri odsto, a u oktobru sa stopom inflacije, sve dok učešće penzija u BDP ne dostigne 10 odsto, a učešće plata osam odsto.
U obrazloženju zakona se navodi da je ograničenje rasta plata, u javnom sektoru i penzija neophodna mera s obzirom da te dve kategorije rashoda zajedno čine oko 55 osto svih rashoda budžeta.
"Solidarni porez" od 1. januara 2014.
Predlogom zakona o umanjenju neto prihoda lica u javnom sektoru, koji je vlada uputila skupštini na hitno razmatranje, predviđeno je oporezivanje plata u javnom sektoru iznad 60.000 dinara.
Prema ovom predlogu, plate iznad 60.000 dinara trebalo bi da se oporezuju sa 20 odsto, a plate iznad 100.000 dinara sa 25 odsto.
Očekuje se da će predložena mera dovesti do smanjenja konsolidovanog fiskalnog deficita u 2014. godini za oko 15 milijardi dinara.
Poreska uprava će kontrolisati da li je za prethodno kalendarsko tromesečje neto prihod zaposlenih u javnom sektoru umanjen u skladu sa tim zakonom.
Novčanom kaznom od 500.000 do dva miliona dinara kazniće se za prekršaj isplatilac prihoda koji nije umanjio neto prihode zaposlenih u skladu sa zakonom, odnosno nije uplatio razliku.
Za prekršaj će biti kažnjeno i odgovorno lice isplatioca prihoda, i to novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara. Novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara kazniće se fizičko lice koje ne plati razliku.
Zakon stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku", a primenjivaće se na sve isplate od 1. januara 2014. godine.
Osnovni razlozi za donošenje tog zakona, odnosno problemi koje zakon treba da reši, jesu smanjenje budžetskog deficita i omogućavanje funkcionisanja Republike Srbije u narednom periodu.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji