Taj zakon, kako je rekao, nije jedini akt koji može da omogući da se privreda izvuče iz ovako teške situacije.
Rajić je, na skupu koji je organizovao "Novi magazin" u saradnji sa PKS i uz podršku ambasade SAD u Beogradu, podsetio da je izmenama zakona predviđeno da rad na određeno vreme traje dve godine, a da je u većini evropskih zemalja praksa da on traje tri godine.
Prema njegovim rečima, visoki porezi i doprinosi na rad su jedan od uzroka sive ekonomije, koja predstavlja veliki problem u Srbiji, a "poreski sistem je neodrživ sam po sebi".
Takođe je ukazao da 42,5 odsto zaposlenih radi u javnom sektoru a svega milion ljudi u privredi i da je to stanje neodrživo.
Projekcije tog poslodavačkog udruženja pokazuju da će do kraja naredne godine biti izgubljeno 40.000 radnih mesta kod preduzetnika u mikropreduzećima.
Duško Vuković, iz Saveza samostalnih sindikata Srbije, rekao je da će se taj sindikat boriti da se sadašnji Nacrt izmena zakona o radu povuče, jer "mnoga predložena rešenja idu na štetu radnika, ugroziće njihva stečena prava i neće doprineti novim zapošljavanjima".
Komentarišući smanjenje nameta na rad, Vuković je ocenio da bi trebalo da se "raščisti" nedoumica o tome šta je deo zarade, a šta predstavljaju troškovi rada na koje treba plaćati poreze i doprinose, i da to treba da se reguliše ne Zakonom o radu, već drugim propisima.
Pomoćnica ministra rada, Ljiljana Džuver, kazala je da će veliki broj radnika tokom naredne godine ostati bez posla usled rešavanja problema preduzeća u restrukturiranju i da će se nastojati u tome da im se pomogne.
Pažnja Ministarstva rada, u saradnji sa Ministarstvom privrede, biće u narednom periodu usmerena na privatni sektor budući da, kako je navela, u javnom neće biti zapošljavanja.
Savetnik u Ministarstvu privrede, Ninoslav Kekić, ukazao je da će se raditi na poboljšanju poslovnog okruženja i izrazio očekivanje da će reforma zakonodavnog okvira u radnim odnosima biti tako sprovedena da ne ugrozi prava radnika.
Sekretarka u Nacionalnoj službi za zapošljavanje, Mirjana Ninković, saopštila je da na evidenciji te službe ima oko 800.000 nezaposlenih.
Polovina onih koji se nalaze na evidenciji su nezaposleni, a ostali rade u sivoj zoni i na evidenciji su zbog korišćenja drugih prava.
Od tolikog broja nezaposlenih, svega 10 odsto njih su korisnici novčanih naknada.
Ninković je rekla da su i nezaposleni, ali i oni koji su zaposleni "više socijalna nego ekonomska kategorija" i da bi vlada trebalo ozbiljnije da radi na merama kako bi se rešili problemi.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!