Rajić je ocenio, na okruglom stolu u Privrednoj komori Srbije (PKS) na temu reforme radnog zakonodavstva, da će Zakon o radu, i kada se budu usvojile izmene, biti komplikovan i teško primenljiv u  malim firmama.

Taj zakon, kako je rekao, nije jedini akt koji može da omogući da se privreda izvuče iz ovako teške situacije.

Rajić je, na skupu koji je organizovao "Novi magazin" u saradnji sa PKS i uz podršku ambasade SAD u Beogradu, podsetio da je izmenama zakona predviđeno da rad na određeno vreme traje dve godine, a da je u većini evropskih zemalja praksa da on traje tri godine.

Prema njegovim rečima, visoki porezi i doprinosi na rad su jedan od uzroka sive ekonomije, koja predstavlja veliki problem u Srbiji, a "poreski sistem je neodrživ sam po sebi".

Takođe je ukazao da 42,5 odsto zaposlenih radi u javnom sektoru a svega milion ljudi u privredi i da je to stanje neodrživo.

Projekcije tog poslodavačkog udruženja pokazuju da će do kraja naredne godine biti izgubljeno 40.000 radnih mesta kod preduzetnika u mikropreduzećima.

Duško Vuković, iz Saveza samostalnih sindikata Srbije, rekao je da će se taj sindikat boriti da se sadašnji Nacrt izmena zakona o radu povuče, jer "mnoga predložena rešenja idu na štetu radnika, ugroziće njihva stečena prava i neće doprineti novim zapošljavanjima".

Komentarišući smanjenje nameta na rad, Vuković je ocenio da bi trebalo da se "raščisti" nedoumica o tome šta je deo zarade, a šta predstavljaju troškovi rada na koje treba plaćati poreze i doprinose, i da to treba da se reguliše ne Zakonom o radu, već drugim propisima.

Pomoćnica ministra rada, Ljiljana Džuver, kazala je da će veliki broj radnika tokom naredne godine ostati bez posla usled rešavanja problema preduzeća u restrukturiranju   i da će se nastojati u tome da im se pomogne.

Pažnja Ministarstva rada, u saradnji sa Ministarstvom privrede, biće u narednom periodu usmerena na privatni sektor budući da, kako je navela, u javnom neće biti zapošljavanja.

Savetnik u Ministarstvu privrede, Ninoslav Kekić, ukazao je da će se raditi na poboljšanju poslovnog okruženja i izrazio očekivanje da će reforma zakonodavnog okvira u radnim odnosima biti tako sprovedena da ne ugrozi prava radnika.

Sekretarka u Nacionalnoj službi za zapošljavanje, Mirjana Ninković, saopštila je da na evidenciji te službe ima oko 800.000 nezaposlenih.

Polovina onih koji se nalaze na evidenciji su nezaposleni, a ostali rade u sivoj zoni i na evidenciji su zbog korišćenja drugih prava.

Od tolikog broja nezaposlenih, svega 10 odsto njih su korisnici novčanih naknada.

Ninković je rekla da su i nezaposleni, ali i oni koji su zaposleni "više socijalna nego ekonomska kategorija" i da bi vlada trebalo ozbiljnije da radi na merama kako bi se rešili problemi.