Potpredsednik SPS-a Dušan Bajatović je na skupu " Ekonomski pravac Srbije-izbori 2014" rekao da je strastveni protivnik mera MMF-a, jer ne doprinose privrednom rastu bilo koje zemlje, pa ni Srbije.

Bajatović je dodao da to ne znači da ne treba razgovarati sa MMF-om, ali treba imati na umu da mere koje predlaže ta finansijska institucija mogu skupo da nas koštaju.

"MMF-a nije bilo kada reindustrijalizovao bilo koju zemlju", naglasio je on i ponovio da ekonomija rasta, koja Srbiji treba, ne može biti zasnovana na pravilima MMF-a.

Bajatović je podsetio da Srbija ima kreditni rejting "B-", prema agenciji Fič, i da je to "smeće od bankarskog rejtinga", koje ne može da nam reši MMF.

Nosilac liste "Dosta je bilo" Saša Radulović odgovorio je da zadatak MMF-a i nije da planira privredni rast Srbije, već da oceni koliko smo u tome uspešni i koliko nam je odgovorna fiskalna politika.

"Kada kažemo jedno, a radimo drugo, spadamo u države koje nemaju kredibiletet. Na primer Mlađan Dinkić je, kao ministar finansija i privrede, promašio budžet za 1,3 milijarde evra i logično je da nam MMF i međunarodne institucije ne veruju," istakao je Radulović i dodao da je zato usledio njihov predlog da smanjimo potrošnju i podižemo poreze.

MMF ne diktira ništa, već ocenjuju koliko su naši planovi realni i spreman je da nam pomogne, ako smo mi spremni sami sebi da pomognemo, rekao je Radulović.

"Srbija ima burazersku ekonomiju i parazitski sistem, koji nije spremna da demontira," ocenio je Radulović i ponovio da nema spremnosti za sprovođenje teških reformi.

Komentraišući Radulovićeve stavove oko MMF-a, Bajatović je naglasio da kada se jednom usvoje predlozi MMF-a, Srbija neće moći da napreduje.

Radulović je naglasio da je rast moguć samo ako smo spremni da uđemo u reforme, na šta je Bajatović rekao da, i pre nego što sprovedemo reforme, možemo da radimo na privrednom rastu.

"Srbija je u prethodnom periodu dobila 3,7 milijardi evra od Svetske banke, ali je povučeno svega sedam do 10 odsto tog iznosa, jer nismo imali projekte", kazao je Bajatović i dodao da nam ne trebaju reforme da bi pravili luke na Dunavu ili Koridor 10, već dobri projekti.

Reforme su , kako je dodao funkcioner SPS-a, proces za koji je potrebno tri do sedam godina da se realizuju.

Savetnik za razvoj i investicije Mahmud Bušatlija kazao je da je zadatak MMF-a da brine o stabilnosti fiskalnog sistema, što je osnov da se razvijamo i zadužujemo.

MMF je garant onima koji nam daju novac da nas kreditiraju što jeftinije, rekao je Bušatlija i podsetio da Srbija nikad nije umela da dobro pregovara sa mađunarodnim finansijskim institucijama i da ne znamo da iskoristimo njihove prednosti.

Odgovarajući na pitanje da li će stranka koja sprovede ekonomske reforme imati problem s političkim rejtingom, funkcioner DS-a Dušan Nikezić je ocenio da će rejting biti i veći, ako reforme pokažu dobar rezultat, za šta je potrebno da one budu dobro osmišljene.