Krediti će biti na raspolaganju do septembra, kada će se napraviti presek kako bi se videlo koliko je interesovanje poljoprivrednika, naveo je Glamočić prilikom potpisivanja ugovora o subvencionisanim poljoprivrednim kreditima i osiguranju poljoprivrednika sa ukupno 13 banaka i šest osiguravajucih kuća.

"Imamo dovoljno obezbeđenih para da i posle septembra nastavimo sa ovakvim kreditiranjem, do tada nam je na raspolaganju oko 35 miliona evra a od toga će poljoprivrednici moći da kupe traktore, sejalice, stoku i šta god da im treba".

Ministar je precizirao da je reč o kreditima sa rokom otplate od tri godine, sa godinu dana grejs perioda, a kamata se kreće od četiri do šest odsto.

Četiri odsto će, kako kaže, biti kamata na zajmove za stočarstvo, dok će za ostale pozajmice biti šest odsto. Glamočić je naglasio da nema devizne klauzule na ove kredite, što je, kako ukazuje, za naše poljoprivrednike jako važno.

Pravo da apliciraju za ovaj kredit imaju građani koji su nosioci porodičnog poljoprivrednog gazdinstva, preduzetnici i preduzeća, odnosno zemljoradničke zadruge sa najmanje 10 članova, koji su upisani u Registar poljoprivrednih gazdinstava, mikro i mala preduzeća.

Ukupan iznos kredita za fizička lica, preduzetnike i preduzeća je, kako navodi Ministarstvo poljoprivrede, do pet miliona dinara, a za zemljoradničke zadruge do 15 miliona dinara.

Ministar je, međutim, primetio da će problem biti obezbeđenje kolaterala i garancija i izrazio želju da na tome radi zajedno sa potpisinicima ugovora.

Glamočić je u ime ministarstva potpisao ugovore sa Komercijalnom bankom, Prokredit, Erste, Intezom, AIK, Sosijete ženeral, Kredi agrikol, Hypo, Oportjuniti, Sberbankom , NLB, OTP, Moskovskom i bankom Poštanskom štedionicom.

Izvršni direktor za poslove sa stanovništvom Komercijalne banke, Živojin Savić, izjavio je da krediti od pet miliona dinara najviše odgovaraju mladima, ali i onima koji se opredele da ostanu na selu.

Ugovore o osiguranju poljoprivrednih korisnika, ministar Glamočić je potpisao sa osiguravajućim društvima DDOR Novi Sad, Delta Djenerali, Dunav osiguranje, Globus, Triglav i Milenijum.

"Ugovorom koji je potpisala, država se oavezala da poljoprivrednim gazdinstvima u potpunosti pokrije premiju osiguranja, što će svakako dovesti do unapređenja stočarske proizvodnje", izjavio je predsednik osiguranja DDOR Novi Sad.
Povodom arapskog kreditu za mehanizaciju od 100 miliona evra, Glamočić je rekao da bi to bili dugoročniji krediti koji će biti na raspolaganju od naredne jeseni.
"To bi bile pozajmice verovatno na desetak godina, i koristile bi se za mnogo veće investicije. Poljoprivrednici bi od toga mogli da grade nove farme, staklenike, da kupuju mehanizaciju...", objasnio je Glamočić.