Sloga podseća da je Petrović ocenio da bi na prvom mestu u predstojećim reformama u Srbiji trebalo da bude reforma penzionog sistema i podizanje starosne granice za žene, ali i možda izjednačavanje sa granicom za muškarce, koja je trenutno 65 godina.

Smatramo da je ova ocena data samo zarad sklapanja novog aranžmana sa MMF-om i nije u korist većine građana Srbije koji se bore sa hroničnim nedostatkom radnih mesta, malim zaradama i nesavesnim poslodavcima koji radnike drže neprijavljeno, ili im uplaćuju minimalne uplate za nešto što se zove buduća penzija, saopštio je sindikat.

Reforme PIO su već sprovedene u poslednjih nekoliko godina, ali se još u javnosti ne

zna njihov tačan učinak na politku ukupnih ušteda, ili se možda računa da bi novim povećanjem realno došlo do smanjenja broja budućih korisnika penzija, koji ih neće dočekati, s obzirom na to da je prosečni živetni vek žena u Srbiji prema statici oko 70 godina.

Sloga upozorava da je životni vek građana u Srbiji u konstantnom zaostajanju za građanima u razvijenijim zemljama EU, gde je prosečni životni vek žena mnogo veći, i gde se očekuje da će do 2030. dostići preko 85 godina.

Takođe, podsećanja radi, za razliku od nas u zemljama EU u poslednje tri decenije radnici su uživali u socijalnom blagostanju, a mi u nemaštini, ratovima, gubitku radnih mesta i u konstantnom opadanju standarda, kako u ekonomskom tako i u zdravstvenom sistemu, navodi se u saopštenju.

Prostor za uštede postoji i on se nalazi u uvođenju sive zone u potpunu kontrolu države, reformi i poštovanju poreske politike, u jačanju institucija zaštite radno sposobnog stanovništva Srbije, ali i smeni generacija čime bi se obezbedila efektivno sposobna radna snaga, a samim tim i neophodni prihodi za održivost budućeg penzijskog sistema, smatra sindikat.