"Nadležna inspekcija utvrdila je konkretne programe obilaska reona i ukoliko se utvrde površine na kojima je GMO biljka soje, kompletni  usevi biće uništeni, a protiv vlasnika će biti pokrenute kaznene mere u skladu sa Zakonom o GMO, dok će njihova gazdinstva biti svrstana u pasivni status, koji podrazumeva gubljenje svih vrsta podsticaja", piše u saopštenju.

Ministarstvo poljoprivrede je podsetilo poljoprivredne proizvođače da je Zakon o genetički modifikovanim organizmima iz 2009. godine u Srbiji zabranjen takav vid proizvodnje i prometa.

Posebne mere biće preduzete prilikom otkupa zrna soja, gde će znatnu odgovornost za kontrolu zrna imati skladištari i otkupljivači.

"Obaveštavamo proizvođače soje da postoji interes država EU za našim zrnom soje upravo zbog toga što nije GMO", ističe Ministarstvo.

Po Zakonu o genetički modifikovanim organizmima, zatvorom do tri godine kažnjava se za krivično delo onaj ko, "protivno odredbama ovog zakona, započne da upotrebljava GMO i proizvod od GMO u zatvorenim sistemima, namerno uvodi u životnu sredinu, stavlja u promet, gaji u komercijalne svrhe ili odlaže u životnu sredinu i time prouzrokuje štetne posledice po zdravlje ljudi i životnu sredinu".

Za privredni prestup novčanom kaznom od 500.000 do 3.000.000 dinara kazniće se po tom zakonu pravno lice "ako započne da upotrebljava GMO i proizvod od GMO u zatvorenim sistemima, namerno uvodi u životnu sredinu, stavi u promet ili gaji u komercijalne svrhe, a nije dobilo odobrenje Ministarstva".

Za prekršaje povezane s GMO, zakon predviđa novčanu kaznu od 200.000 do 1.000.000 dinara za pravno lice, od 250.000 do 500.000 dinara za preduzetnika i od 30.000 do 50.000 dinara za fizičko lice.