Direktor NSZ Siniša Nadbantić rekao je Tanjugu da je stopa nezaposlenosti koja je zabeležena prošlog meseca otprilike na nivou iz aprila prošle godine, tačnije za oko 0,5 odsto je manja.

On je objasnio da je struktura nezaposlenih uglavnom ostala ista, ali da postoje male promene u kategoriji lica sa srednjom stručnom spremom.

Lica sa četvrtim stepenom obrazovanja imaju udeo u strukturi nezaposlenih oko 28,6 odsto.

Broj nekvalifikovanih radnika zadržao se na nivou oko 32 odsto od ukupnog broja nezaposlenih lica.

"Kvalifikovani radnici u trećem stepenu obrazovanja učestvuju sa 25, 3 odsto i tu nije došlo do velikih promena, međutim u kategoriji srednje stručne spreme ili četvrtog stepena obrazovanja povećao se broj nezaposlenih i njihov udeo je 28, 6 odsto", rekao je Nadbantić.

Lica sa šestim stepenom stručne spreme čine oko šest odsto u strukturi nezaposlenih.

Udeo mladih do 30. godine starosti u ukupnoj nezaposlenosti je oko 209.000.

"Broj nezaposlenih iznad 50 godina iznosi 25 odsto, što pokazuje da broj nezaposlenih između 30 godina i 50 godina, odnosno najproduktivnija kategorija i radno najsposobnije stanovništvo iznosi oko 48 odsto od ukupnog broja nezaposlenih lica", rekao je Nadbantić.

U četiri meseca ove godine preko NSZ zaposleno je 66.000 lica, a očekuje se da će do kraja godine više od 200.000 osoba naći posao posredstvom te službe.

Što se tiče broja novoprijavljenih lica na evidenciju, "dinamika" je nešto usporenija u odnosu na isti period prošle godine, pa je tako od januara do aprila evidentirano 149.000 novoprijavljenih NSZ.

Manji broj njih su radnici iz preduzeća u restrukturiranju, a najveći broj njih su oni koji se vraćajaju na evidenciju NSZ posle rada na određeno vreme, objasnio je Nadbantić.

Nadbantić je pohvalio inicijativu, potpisanu u Dubrovniku, da velike kompanije doprinesu zapošljavanju mladih, i istakao da je dobro što je problem zaposljavanja mladih prepoznat u zemljama regiona koje imaju slične probleme kada je u pitanju nezaposlenost mladih.

Najveći broj nezaposlenih u Srbiji do 30. godine je u profilu četvrtog stepena, odnosno srednje stručne spreme, a oko 7,5 odsto u profilu visoke stručne spreme.

Nadbantić ukazuje i da problem predstavlja to što poslodavci tragaju za profilima kojih nema na evidenciji, kao na primer, u građevinarstvu gde nema dovoljno kvalifikovanih radnika, zatim među zidarima, tesarima, elektroinstalaterima, bravarima...

Jedno od rešenja mogle bi da budu obuke i prekvalifikacije na čemu će se intenzivno raditi u narednom periodu, naveo je direktor NSZ.

Nadbantić je podsetio da mnoge zemlje imaju organizovane centre za obuke i da je u toku realizacija odnosno plan na otvaranju centra za obuke u Vranju kako bi se pomoglo osposobljavanju zanimanja koja su potrebna poslodavcima.

Takođe će se, kako je kazao, raditi nacionalna klasifikacija zanimanja, kako bi se pomoglo resornom ministarstvu da se obrazovni sistem uskladi sa potrebama poslodavaca, odnosno prilagodi tržištu rada.

Anketa Republičkog zavoda za statistiku pokazala je da je stopa nezaposlenosti u Srbiji u prvom tromesečju ove godine iznosila 20,8 odsto, pri čemu je stopa nezaposlenosti muškaraca 20,1 odsto a žena 21,6 procenata.

U Beogradskom regionu nezaposlenost je bila 18 odsto, u Vojvodini 21,2 odsto, u regionu Šumadije i zapadne Srbije 20,5 i u regionu južne i istočne Srbije 23,5 odsto.