"Neće se ukidati završni ispit, jer on ima više funkcija i neophodan nam je za razvoj obrazovnog sistema. Možda bi trebalo menjati nešto na planu uloge završnog ispita, koja je sada selekciona i uglavnom služi da bi se napravile rang liste i đaci upisali u željenu školu, ali nama treba više od toga, potrebni su nam podaci šta učenici znaju, a ne koliko znaju", objašnjava Verbić.

On za B92 naglašava da je mnogo teže utvrditi šta učenici znaju, a šta ne, a to nije moguće na osnovu testa od 20 pitanja kakav postoji na završnom ispitu.

Govoreći o trećem testu, ministar je rekao da đaci nisu zamorčići, da je mala grupa onih koji se protive tom testu i da se takvog testiranja znanja plaše samo oni koji su nezasluženo imali dobre ocene.

"Da sam ja roditelj nekog ko treba da polaže završni ispit, bilo bi mi drago što postoji i takva provera znanja. Nisu sve škole i nastavnici isti, kao ni kriterijumi. Onaj ko je išao u jaku školu i imao dobre ocene imaće dobar rezultat i na testu, onaj ko je išao u školu sa jakim kriterijumima i imao nešto niže ocene moćiće da pokaže koliko zna na završnom ispitu, ali onaj ko je šao u slabu školu i imao petice treba da se plaši", precizirao je Verbić.

Ističući da je mala matura slika društva, ministar je rekao da je odgovrnost za ono što se dešavalo na prošlogodišnjem završnom ispitu na svima i roditeljima koji su kupovali testove i učenicima koji su pokušali da prevare sistem.

Govoreći o obrazovnom sistemu, Verbić je rekao da treba pogledati kako izgleda obrazovni sistem drugih država, ali da rešenja drugih zemalja ne mogu samo da se kopiraju, već mora da se napravi okruženje u kome se prepoznaje problemi, a potom traže rešenja.

Ključna stvar, kako smatra, je da se sagleda šta je čija odgovornost u sistemu - odgovornost nastavnika, đaka, koji ne mogu ići u školu, biti pasivni i očekivati da im neko ulije znanje, kao i roditelja.

Odgovarajući na pitanje o najavljenom štrajku prosvetara, Verbić je rekao da je predviđeno da u petak dođe do susreta sa jednim od reprezentativnih sindikata, a potom i sa ostalim.

"Važno je da se vidimo što pre, ima mnogo toga o čemu treba da pričamo, naravno da su oštri zahtevi sindikata to im je posao, nema dileme da će ti razgovori biti teški i naporni, ali to je nešto što moramo da uradimo", navodi Verbić.

On ukazuje da zemlja nema druge nastavnike i da su to ljudi koji "guraju" društvo napred bez obizra na sve, kao i da su oni intelektualna elita države i da će ih pažljivo saslušati.

Govoreći o razlozima za povlačenje iz procedure zakona o udžbenicima, Verbić je rekao da je bilo dosta kritika kroz javnu raspravu, kao i Nacionalnog prosvetnog saveta i da su postojeći udžbenici u dobroj meri stvar prošlosti, u vremenu kada infomarcije nisu stvar monopola, već su dostupne putem interneta.