"Obezbedili smo pumpe velikih kapaciteta sa idejom da vodu koja će nadolaziti prebacujemo u Mlavu da se ne bi vršio dalji pritisak na termoelektranu", rekao je Antić novinarima u Kostolcu, gde su spasilačke ekipe iz Francuske i Češke pustile u rad pumpe za ispumpavanje nabujale vode.

Antić je naveo da se za vraćanje vode u Mlavu koriste jedna velika pumpa iz Češke, koja izbacuje 2.500 kubika vode na sat, osam manjih pumpi iz Francuske i dve ili tri iz Nemačke.

Antić je dodao da nasip na nekoliko kilometara od Kostolca drži između 10 i 15 miliona kubika vode i da opasnost još postoji.

"Voda koja je došla na nekoliko stotina metara od termoelektrane dolazi sa tog nasipa laganim tempom. To nas u ovom trenutku čini zadovoljnim", rekao je Antić.

Antić je naveo da je taj nasip veštački izgrađen i da "objektivno nije stoprocentna zaštita elektrane".

Direktor Elektroprivrede Srbije (EPS) Aleksandar Obradović rekao je da još postoji opasnost da energetski sistem Srbije ostane bez Termoelektrane "Nikola Tesla" u Obrenovcu i da voda uđe u Kostolac, zbog čega EPS "priprema planove A, B i C za svaku priliku".

Direktor Termoelektrane Kostolac Dragan Jovanović rekao je da svi proizvodni kapaciteti rade normalnim tempom, kao i revitalizacija bloka B1.

Antić, Obradović i rukovodstvo Kostolca održali su sastanak u elektrani, posle kojeg se ministar energetike uputio u Svilajnac u obilazak tamošnje elektrane.

Reka Mlava probila je branu kod Homolja i nasip nekoliko kilometara od Kostolca i potopila sela na svom putu ka termoelektrani.

Izgrađena su dva nasipa sa ciljem da uspore bujicu i usmere je prema pumpama koje izbacuju između 22.000 i 24.000 kubika vode dnevno.

Javno preduzeće Srbijavode otvorilo je pretkanal kod sela Maruljevac da bi izlivena voda mogla brže da otiče nazad u Mlavu.