"Prihvatili smo ovakvo rešenje zbog poplava i vanrednog stanja, zbog kojih je i rebalans budžeta odložen za jul, umesto kao što je prvobitno planirano da se on donese u junu", rekao je Krstić novinarima nakon sednice Odbora za finansije.

Predlogom izmena Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje bilo je predviđeno da se od 1. jula opšta stopa doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje uveća sa 24 na 26 odsto, a istovremeno da se stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje smanji sa 12,3 na 10,3 odsto.

Krstić je najavio da će Vlada Srbije redovno objavljivati podatke o broju radnika koji su zaposleni uz korišćenje novih poreskih olakšica.

U raspravi u Skupštini Srbije o izmenama zakona o amandmanima na izmene zakona o porezu na dohodak građana i o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, Krstić je ponovio da je siguran da će poreske olakšice povećati zaposlenost.

Izmenama zakona o porezu na dohodak građana predviđeno je da poslodavci u privatnom sektoru koji zaposle nove radnike imaju pravo na povraćaj dela plaćenog poreza na njihovu zaradu.

Predviđeno je da poslodavac ima pravo na povraćaj 65 odsto plaćenog poreza ako je zasnovao radni odnos sa najmanje jednim, a najviše sa devet radnika, 70 odsto ako zaposli od 10 do 99 radnika i 75 odsto za zapošljavanje najmanje 100 novih radnika.

Vlada Srbije usvojila je amadman kojim zbog poplava i vanrednog stanja za 1. avgust odlaže primenu novih, promenjenih stopa doprinisa za zdravsteno i penzijsko osiguranje. Prvobitno je bilo planirano da počne primena od 1. jula.

U raspravi, poslanik opozicione Nove stranke Zoran Živković rekao je da amandmanom koji je predložio a koji nije usvojen predviđeno da se primena poreske povlastice za novozaposlene sa kraja 2016. produži do 31. decembra 2019. kako bi mere imale stvarni efekat na novo
zaposljavanje.

On je ocenio da bi to podstaklo poslodavce da zaposljavaju nove radnike.

Polanici Demokratske stranke (DS) i Srpske napredne stranke polemisali su i o tome ko je odgovaran za katastrofalno stanje u srpskom zdravstvu.

Tokom rasprave, predsednica parlamenta Maja Gojković opmenula je i potom oduzela reč Zoranu Živkoviću koji se javio po povredi Poslovnika zbog čega je negodovao poslanik DS Borislav Stefanović.