• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nemci zgranuti: U Srbiji rade, a ne dobijaju plate

Izvor mondo.rs

U Srbiji se teško živi, prenosi minhenski dnevnik "Zidojče cajtung" čiji je novinar Florijan Hasel proputovao našu zemlju i razgovarao sa stanovnicima.

Reportaža "Život se događa" počinje pričom o tome kako je lekar Ivan Prodanović iz Gornjeg Milanovca sredinom marta rešio da stupi u štrajk glađu zbog toga što ne dobija platu od jeseni 2012. godine, prenosi "Dojče vele".

"Nakon što su vest o tome preneli i mediji, u Milanovac je otputovao jedan državni sekretar iz ministarstva zdravlja i razgovarao sa Prodanovićem, direktorkom njegove klinike i gradonačelnikom. Ovaj je obećao da će grad ubuduće isplaćivati lekarima plate na vreme, kao i da će lično da kontroliše taj proces. Posle toga se u suštini promenilo vrlo malo: Prodanović i njegove kolege su u maju dobili plate za jul 2013", a ovaj lekar je nemačkom novinaru rekao da još nije dobio deset poslednjih plata, jer za to navodno nema novca.

U reportaži se dalje navodi da je novi premijer Srbije Aleksandar Vučić na izborima "ostvario ubedljivu pobedu pre svega zahvaljujući obećanju da će biti novih radnih mesta. A to je Srbiji – kandidatu za prijem u EU – preko potrebno: prema podacima Trgovinske komore, stopa nezaposlenosti u državi iznosi 29,5 odsto". I Vučić je priznao da nezaposlenost i siromaštvo u Srbiji spadaju u najveće u Evropi. "Zidojče cajtung" prenosi dalje Vučićeve reči da su opsežne reforme i modernizacija privrede i državnog aparata centralni zadatak njegove vlade. Ali, "dok se reforme ne sprovedu i počnu da deluju, moraće da – u najboljem slučaju – prođe nekoliko godina".

Dakle, postavlja nemački novinar pitanje - Kako preživeti?

Minhenski dnevnik piše da i oni koji imaju posao u Srbiji često mesecima čekaju na plate, "što je pretnja za egzistenciju sa kakvom su suočeni i mnogi Bosanci i Hrvati, Albanci i Grci".

"Zaostatak isplata je u Srbiji uobičajen jer su preduzeća u krizi ili vlasti u prenaduvanom državnom aparatu nisu dobile obećani novac. Ili zato što šefovi firmi ili organa uprave zadržavaju novac i koriste ga za svoje potrebe, umesto da ga isplate radnicima i službenicima. Novine pišu samo još o drastičnim slučajevima. List navodi da svaki peti Srbin koji uopšte ima posao dobija svoju platu sa zakašnjenjem ili je uopšte ne dobija – što je procena Nezavisnih sindikata Srbije.

"Posle pada jugoslovenskog komunizma, preduzeća su platila cenu zakasnelih investicija. Konkurencija zapadnih firmi ih je dovela u nezgodnu situaciju, posrnula su pod ekonomskim sankcijama protiv Miloševićevog režima, neke firme su u bombardovanju - kojim je NATO okončao ubijanje na Kosovu – sravnjene sa zemljom. Ili su privatizovane a novi vlasnici koji su često bili bliski sa vlašću, doveli su ih do bankrota", navodi se u reportaži.

Novinar "Zidojče cajtunga" u nastavku postavlja pitanje: kako Srbi preživljavaju bez plata? – I kao odgovore navodi primer porodice koja sastavlja kraj sa krajem prodajom voća koje sama gaji i radom na crno (na gradilištima).

Sam Ivan Prodanović kaže za nemački dnevnik da sa 32 godine ne zna da li će posle rada moći da kupi sebi nešto hrane – a normalno bi bilo da u tim godinama već ima porodicu i napreduje u poslu, navodi "Zidojče cajtung", prenosi "Dojče vele" .

Tagovi

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Marconato

Nemci zgranuti: U Srbiji se zivi a ne primaju se plate...

pok

Svi se pitaju i cude kako mi uopste prezivljavamo, jedino se ovi nasi rukovodioci nista ne pitaju, ne zanima ih to uopste. Bitno je da se oni svi igraju politike i igraju sa nasim zivotima. I pozicija i opozicija, isti svi.

Рик Хантер

Србија је колонија. Ко је чуо за богату и просперитетну колонију?

special image