"Moraće da se naplati sve što se isporuči. Više neće biti ni izuzetaka, osim možda škola, bolnica i vrtića. Jedino u tim slučajevima možda bude ustupaka", poručio je Bajatović u intervjuu za današnju "Politiku".

Bajatović je objasnio da će, na taj način, "budžet dogodine prihodovati 60 miliona evra, što će biti deo mera fiskalne konsolidacije, koje će danas biti objavljene".

"To nije pravo poskupljenje, već samo usklađivanje cene s realnim troškovima, koji će se minimalno preneti na krajnjeg potrošača", kaže Bajatović.

On je rekao i da nije reč o nekoj novoj taksi, već o usklađivanju cena transporta i cena mrežarine, dodajući da je cena gasa dosad bila nerealna.

"Mi smo se zaduživali za račun potrošača, a naše dugove po tom osnovu plaćali su građani Srbije. Dakle, sada će troškove snositi samo oni koji gas i koriste. To je pravednije, a ne kao do sad da taj trošak indirektno plaćaju svi građani Srbije", objasnio je Bajatović.

Bajatović je dodao da će praktično od sledeće godine biti ostvarivana dobit koja će se uplaćivati u budžet i time postepeno smanjivati rashodi koje država ima po tom osnovu.

"Praktično, 'Srbijagas' će iskoristiti svoje zakonsko pravo - da gas prodaje po realnoj ceni", kaže Bajatović.

"Politika" navodi i da je ovo odgovor na konstantne kritike na račun poslovanja "Srbijagasa", koji je prema proceni Fiskalnog saveta javni dug Srbije podiglo za 800 miliona evra.

"Gubici 'Srbijagasa' u 2012. i 2013. godini izuzetno su veliki. Tako su u 2012. godini dostigli oko 37, a već sledeće godine gotovo 500 milijardi dinara", piše "Politika".