List "Blic" piše da je jedan sugrađanin da bi izmirio telefonski račun od tričavih 8,34 dinara,  morao "Pošti“ da plati 35 dinara na ime provizije. Tako ga je račun od osam dinara na kraju koštao 43.

Slično je, navodi list,  prošla i Jelena M. koja je pri plaćanju naknade za zdravstvenu knjižicu od simboličnih 15 dinara morala da izdvoji i dodatnih 35 na ime provizije.

Ipak, njih dvoje mogli su da prođu i mnogo gore. Da su zbog gužve u pošti otišli u banku, “minimalna“ provizija koštala bi ih do 150 dinara, čak osamnaest puta više nego potrošeni impulsi, odnosno deset puta više nego taksa za knjižicu.

I dok bi građani najviše voleli da se provizija za račune koji su niži od nje ukine, u bankama kažu da je to nemoguće, jer provizija predstavlja njihov operativni trošak.

Bankari, pak, nemaju objašnjenje kako se taj njihov operativni trošak povećava sa povećanjem računa i zašto on za uplatu od 10.000 dinara više nije 35 dinara nego 100 dinara, i kako to za uplatu od 600.000 raste do neverovatnih 6.000 dinara.

"Nema tu previše logike. Ne postoji šablon ili propis prema kome se formira visina provizije, banke i pošta sami odlučuju o visini naknade. Mi se zalažemo da ona bude fiksna i da se onda ne gleda da li je račun dva dinara ili 20.000, jer službenik u oba slučaja obavlja isti posao, prekucava, pečatira, provlači kroz sistem, skenira, izdaje uplatnicu", kaže za "Blic" Dejan Gavrilović iz Udruženja bankarskih klijenata “Efektiva“.

 On pojašnjava da na visinu provizije u bankama utiče i to koliko banka ima ekspozitura u gradu.

"Neka banka ima veći broj šaltera pa privlači ljude niskim provizijama kako bi im potom ponudila i druge usluge, a druge banke podižu proviziju jer šalju poruku građanima da ne žele da se bave platnim prometom", kaže Gavrilović.

Većina banaka naplaćuje manje naknade ukoliko klijent ima tekući račun u toj banci, a mnoge su svoje klijente oslobodile od plaćanja nadoknada.

Najnižu proviziju na plaćanje računa ima Uprava za trezor. Provizija koja se naplaćuje je 0,4 odsto na iznos, što znači da za račun od 1.000 dinara provizija iznosi samo 4 dinara.

Najjeftinije je sve uplaćivati internetom, jer većina banaka ili uopšte ne naplaćuje ovu uslugu, ili za nju uzima po desetak, 15 dinara.