Ministar očekuje da će Narodna banka Srbije i Udruženje banaka Srbije naći rešenje kako bi ipak na neki način olakšali građanima.

Vujović je na konferenciji Juromani u Beču rekao novinarima da krediti u francima čine mali udeo u finansijama u Srbiji, a oni koji su posegnuli za tim pozajmicama kada je kamata bila natprosečno povoljna, sada imaju taj negativni efekat.

”Mislim da UBS i NBS traže rešenje i očekujem da će ga naći kako bi olakšali građanima koji su se uzimali kredite indekisrane u švajcarskom franku, ali to nije u direktnom domenu Ministarstva finansija”, rekao je Vujović novinarima.

Ministar je naveo da je jačanje franka bilo očekivano.

”Franak se vezao za evro pre godinu i po dana, kada je bio prvi pritisak na franak kao rezervnu valutu. Bilo je za očekivati da to vezivanje neće moći dugo da izdrži”, rekao je on.

Građani su, dodao je, svojom voljom birali tu vrstu kredita, a banke ne mogu da promene svoju suštinu.

Ekonomista Stojan Stamenković ocenio je da bi trebalo pričekati sa rešenjem za kredite indeksirane u švajcarškim francima.

On je preporučio da se ostavi nekoliko nedelja kako bi se video razvoj događaja i napravili računi u Vladi, bankama i NBS.

Stamenković je rekao da je ogorčen što su pojedini pisani mediji svalili krivicu na guvernera NBS Jorgovanku Tabaković, istakavši da je još nekadašnji guverner Radovan Jelašić upozoravao na veliki rizik koji postoji.

Stamenković je podsetio da je Jelašić bio na celu Centralne banke 2009. godine kada su "aktivirani" švajcarci i da je uporno upozoravao na veliki rizik i preporučivao građanima da u to "ne ulaze".

Ipak, zbog toga što je kurs švajcarskog franka te godine bio na istorijskom minimumu prema evru i dolaru, kao i zbog toga što su kamate bile niže nego one u evrima, mnogi građani su se "gurali" da svoje kredite posebno stambene indeksiraju u švajcarskim francima i nisu poslušali preporuke stručnjaka koji su bili u pravu , kazao je Stamenković.