Efektiva tvrdi da bi se građani prihvatanjem novca naplaćenog povećanjem kamate odrekli isplate i zakonske zatezne kamate koja predstavlja i do 50 odsto od iznosa za koji se tuži, i ističe da već postoji takva sudska praksa.

To udruženje je ocenilo i da je rešenje problema kredita u švajcarskim francima koje je ponudila Narodna banka Srbije nepovoljno i nedovoljno.

"Nakon mesec dana obećanja, jasno je da NBS nema snage, a verovatno ni volje, da se se izvuče iz bankarske stege i uticaja, a svi dosadašnji razgovori su bili samo farsa i kupovina vremena", navodi Efektiva.

Na to jasno ukazuje i jučerašnja objava u kojoj se, između ostalog, kaže da se predloženim modelima isključuje dalja mogućnost regulatornih aktivnosti NBS vezanih za ove kredite.

"Dakle, u NBS smatraju da je njihova uloga, predviđena Zakonom o NBS i Zakonom o bankama, prestala te da oni više neće raditi posao za koji su papreno plaćeni. Treba biti iskren i reći da ga ni do sada nisu radili u skladu sa interesima građana Srbije već isključivo u interesu banaka, najviše stranih koje posluju u Srbiji", tvrdi Efektiva.

To udruženje navodi da neće dozovliti NBS da se tek tako izvuče iz procesa rešavanja svih problema koje građani imaju sa bankama i podsećaju da su i ranije iz NBS dolazile izjave koje su išle u prilog bankama, kao i saopštenja kojima su građani odgovarani od podnošenja tužbi zbog jednostranih podizanaja kamatnih stopa.

Kako je navedeno, tri godine nakon donošenja Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga NBS priznaje da je ovaj potez banaka bio nezakonit i to potvrđuje jučerašnjom obavezujućom odlukom.

"Ko nam onda garantuje da NBS neće, kao i u slučaju preplaćenih kamata gde je NBS zapravo reagovala zbog velikog broja pokrenutih sudskih sporova i dobijenih presuda u korist klijenata, za godinu-dve reagovati i u slučaju indeksiranja kredita u stranoj valuti, nakon što građani krenu u masovno pokretanje sporova za poništenje ovih ugovora", ističu u Efektivi.

To udruženje naglašava da bilo kakvo potpisivanje aneksa, čak i prihvatanje neke od ovih ponuda, ne isključuje mogućnost klijentu da i nakon pet godina pokrene sudski spor za poništenje ugovora, tako da nije jasno zašto je NBS izašla u javnost sa predlozima koji nikako ne mogu trajno rešiti ove probleme već samo produžavaju agoniju, kako korisnika kredita tako i banaka koje se suočavaju sa sve većim problemima likvidnosti i nenaplativih kredita.