Prema rečima izvršnog direktora Udruženja studenata sa hendikepom, Milana Jankovića, postoji velika nasrazmernost na tržištu rada kada je u pitanju zapošljavanje, na samo osoba sa hendikepom već i osoba iz cele populacije.

"Na tržištu rada je veoma mali procenat osoba sa hendikepom koji su završili visoki stepen obrazovanja. To znači da poslodavci žele da angažuju osobe sa hendikepom, ali osobe koje su stručno osposobljene da obavljaju različite poslove u različitim oblastima", naglasio je Janković.

Prema navodima zamenika sekretara u Sekretarijatu za obrazovanje i dečiju zaštitu Beograda Igora Raičevića veoma je važno da sva deca budu deo školske zajednice kako bi kao odrasle osobe ravnopravno učestvovale u društvenom životu.

Kako je rekao, problem je što, iako postoje dobra zakonska rešenja, ona se teško implementiraju u praksi.

"Mi smo kao društvo, u proces inkluzije krenuli nespremni. Trebalo je da, uz podršku medija, pripremimo društvenu zajednicu za takav proces, pa tek onda da krenemo sa zakonskim rešenjima čija bi primena tada sigurno bila jednostavnija i bolja. Ovako imamo situaciju da mnoge stvari moramo da resavamo u hodu", izjavio je Raičević.

On je dodao da Sekretarijat za obrazovanje i dečiju zastitu podržava mnoge inicijative za poboljšanje položaja osoba sa invaliditetom koje ne zavise od procedura i izmene zakonskih rešenja.

Prisutnima se obratila i direktorka DOBA fakulteta za primenjene poslovne i društvene studije u Sloveniji Jasna Dominko Baloh koja je izjavila da je taj fakultet rapisao konkurs za dodelu jedne pune stipendije osnovnih/master studija osobi sa hendikepom iz Srbije.

"Konkurs traje do 30. maja kada će Upravni odbor DOBA fakulteta odabrati studenta koji će besplatno studirati naš fakultet na srpskom jeziku, on lajn", naglasila je Dominko Baloh i pozvala visokoškolske ustanove u Srbiji da slede njihov primer.

Konferenciju su organizovali DOBA fakultet za primenjene poslovne i društvene studije u Udruženje studenata sa hendikepom.