Na konferenciji za novinare posle sednice Socijalno-ekonomskog saveta (SES), on je istakao da Inspekcija rada svakodnevno na terenu kontroliše da li poslodavci daju platne listiće zaposlenima, napomenuvši da su za nepoštovanje odredbe Zakona o radu koja propisuje obavezu njihovog izdavanja kazne prilično visoke i da "idu do dva miliona dinara".
"Molim poslodavce da izdaju obračunske listiće. Vi ste dužni po zakonu da izdate obračunski listić, bez obzira da li ste isplatili zaradu. Kazne za ovo delo su veoma visoke, idu i do dva miliona dinara. Jednostavno se ovo ne isplati raditi", rekao je Vulin.
Srpski ministar za rad je je rekao da je su do sada u nekih blizu 5.000 slučajeva radnici na sudu, uz pomoč obračunskog listića, uspeli da naplate oko 158 miliona dinara duga za plate, ali i da kako se povećava broj radnika koji na taj način pokušavaju da zaštite svoj interes i dobiju ono što im pripada da, raste i broj poslodavaca koji pokušavaju da izbegnu tu meru.
Član SES-a i predsednik Saveza samostalih sindikata Srbije Ljubomir Orbović rekao je da su poslodavci prvih godinu dana primene Zakona o radu uglavnom poštovali tu meru, ali da poslednjih meseci raste broj onih koji ne daju obračunske listiće. Prema njegovim rečima, posebno je zabrinjavajuće to što među onima koji izbegavaju zakon prednjače javna komunalna preduzeća.
Kako je naveo predsedavajući SES-a, Nebojša Atanacković, na sednici je bilo reči i o problemima u primeni Zakona o računovodstvu i kršenju Zakona o komunalnim delatnostima.
On je precizirao da je konstatovano da primena novog Zakona o računovodstvu stvara probleme, da povećav troškove poslovanja i da nije u skladu s međunardnim propisima i propisima EU. Pravljenje godišnjih izveštaja je sada skuplje, komplikovanije i predstavlja problem, rekao je Atanacković, koji je predsednik Udruženja poslodavaca Srbije.
On je istakao da je SES predložio Ministarstvu finansija da sagleda probleme u primeni Zakona o računovodstvu i da taj zakon uredi tako da bude jeftiniji za primenu.
Atanacković je još rekao da neke lokalne samouprava krše Zakon o komunalnim delatnostima, tako što naplaćuju različitu cenu usluga privredi i građanima, iako je zakonom predviđeno da je cena tih usluga jedinstvena.
Kao primer je naveo da neke opštine privredi vodu naplaćuju i tri puta skuplje nego građanima. Zahtev poslodavaca da se poštuje zakon podržali su i predstavnici oba reprezentativna sindikata u SES-u.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina