Prema ugovorenom poslu, trebalo je da se proda 50.000 pištolja "cz 99" koji se proizvode u Kragujevcu, ali i pored toga što je dva puta kupac pregledao uzorke oružja i tražio da se naprave korekcije, to nije urađeno, prenosi iKragujevac.com.

Ministar Gašić potvrdio je da partner iz Egipta nije hteo da primi od Zastave Oružje robu zbog lošeg kvaliteta. On precizira da je reč o robi koja je proizvedena 2011. i da iako je problem “saniran” i nema konkretne finansijske štete, Zastava je ovim rizikovala loše reference kod kupca, što je možda i veći problem.

"Zato ja insistiram da se kroz disciplinski postupak utvrdi odgovornost i nađe izvršilac u fabrici, kako se tako nešto ne bi više ponovilo. Prošle godine smo smenili direktora u Zastavi i ovo svakako nameravam da isteram do kraja jer se takve stvari u fabrici ne smeju dešavati", kaže Gašić.

On napominje da je partner iz Egipta pre sedam meseci odbio da primi ovu isporuku zbog lošeg kvaliteta, zbog čega su im na kraju uvažene sve reklamacije i isporučena druga roba.

"MALO DA SE DORADI"

Milojko Brzaković, generalni direktor fabrike Zastava Oružje kaže za Radio Slobodna Evropa da je egipatski partner raskinuo ugovor zbog primedbi na kvalitet obrade pojedinih delova, ali da se one ne odnose na vitalne funkcije oružja.

“Tačna informacija je da je fabrika oružja 2014. godine ugovorila isporuku 50.000 pištolja i da je sukcesivno, prema planu isporuka, te godine isporučila u Egipat blizu 10.000 poštolj na kojima ima nekih odstupanja i reklamacija. Tačno je i da je fabrika uradila i jednu seriju od 7.000 komada kada je došla inspekcija iz Egipta, koja je na prijemu imala neke primedbe, ne tako drastične po vitalne funkcije oružja. Primedbe su bile na izgled obrade nekih pozicija i nakon toga, pre mesec dana, dobili smo informaciju od SDPR-a, preko koga je organizovan izvoz, da je Egipat raskinuo taj ugovor”, kaže Brzaković.

Prema njegovim rečima, fabrika je pretrpela štetu zbog raskida ugovora, delova koji će morati da baci u staro gvožđe i radnih sati utrošenih na izradu i ugradnju novih delova, zbog čega je pokrenut postupak za utvrđivanje štete i odgovornosti za propuste u proizvodnji.

“Šteta postoji, ali šteta nije 15 miliona dolara, već mnogo manja. Mi smo preduzeli mere u fabrici za odgovornost za propuste i oni koji su odgovorni za to, biće sankcionisani”, kaže Brzaković.