Kako je saopštila u sredu Bela kuća, Obama je predsednici MSF takođe poručio da će američka istraga incidenta pružiti transparentno, detaljno i objektivno predstavljanje činjenica i okolnosti koje su dovele do incidenta, a da će biti sprovedene mere da se u budućnosti izbegnu tragedije poput ove, rekao je portparol Bele kuće Džoš Ernest, a preneo Rojters.

MSF je zatražio formiranje nezavisne međunarodne komisije koja bi ispitala bombardovanje, koje ta organizacija smatra ratnim zločinom.

Obama je takođe pozvao predsednika Avganistana Ašrafa Ganija i izrazio mu saučešće zbog pogibije pacijenata i osoblja bolnice tokom napada, kazao je Ernest.

Povodom katastrofe kod Kunduza oglasio se ponovo i glavni komandat američkih snaga u Avganistanu, general Džon Kempbel.

On je izjavio da veruje da su američke snage prekršile pravila svog angažovanja, bombardovanjem bolnice u Kunduzu, pošto je priznao da je bombardovanje bila greška.

U bombardovanju bolnice Lekara bez granica, u subotu su poginule 22 osobe, što je izazvalo međunarodno ogorčenje, a humanitarci su ga okarakterisali kao ratni zločin, podseća AFP.

Američki specijalci na terenu nisu bili u mogućnosti da potvrde da li je bolnica legitimni cilj, pre nego što su bombe pale, izvestio je "Njujork tajms", pozivajući se na zvaničnike, bliske generalu.

"Istraga je još u toku, ali Kempbel misli da Amerikanci na terenu nisu u potpunosti poštovali pravila", naveo je jedan od zvaničnika.

Prema pravilima angažovanja, vazdušni napadi treba da eliminišu pobunjenike, zaštite američke vojnike i pomognu Avgansitancima koji traže zvaničnu podršku, ali specijalci nisu ispunili ništa od toga, kazao je Kempbel u privatnim razgovorima sa kolegama.

On je rekao juče u Kongresu da je bolnica pogođena greškom i naredio američkim snagama da ponovo prouče pravila angažovanja.

General je naglasio da iako su Avganistanci bili ti, koji su pozvali na bombarodvanje, odluka je na kraju ipak bila na Amerikancima.

U toku su tri odvojene istrage. Primedbe su došle, pošto je Kempbel pozvao Vašington da razmotri jačanje svog vojnog prisustva 2016. godine u borbi protiv talibana.

Bela kuća razmatra da li da nastavi sa planovima za konačni izlazak američkih vojnika iz te zemlje, naredne godine ili da ostavi još oko 1.000 vojnika.