Kinezi su napravili most koji povezuje Zemun i Borču, ali to, možda, neće biti jedini kapitalni projekat u Beogradu u kojem će učestvovati investitori iz zemlje sa Dalekog istoka.
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali, koji je danas počeo višednevnu posetu Kini, preneo je deo razgovora sa gradonačelnikom Vang Anšunom.
"Dobre političke odnose naše dve zemlje treba da prati i bolja ekonomska saradnja dve prestonice. Još 1980. godine smo sa Pekingom potpisali Sporazum o saradnji dva glavna grada i mislim da smo predugo čekali da neke ideje sprovedemo u konkretne aktivnosti. Ova godišnjica predstavlja značajan pomak u tom smislu, jer sada imamo konkretne projekte koji čekaju na realizaciju", rekao je Mali.
On je istakao da postoji veliki potencijal za saradnju koji je još neiskorišćen i podsetio na projekte poput završetka obilaznice, izgradnje novog drumsko – železničkog mosta na Dunavu, brze pruge Beograd- Budimpešta, nove luke Beograd, za koje su kineske kompanije pokazale zainteresovanost, a koji čekaju realizaciju.
Takođe, bilo je reči o dva tunela koja su veoma značajna za Beograd - to je tunel kroz Topčider koji treba da poveže Most na Adi i Autokomandu i tunel koji treba da poveže Novi Beograd i Bulevar despota Stefana.
Mali je dodao da je turizam privredna grana koju tek treba razvijati, kao i da kulturna razmena dva naroda može biti na mnogo višem nivou pravljenjem Kineskog kulturnog centra, o čemu se sa kineskim ambasadorom u Beogradu uveliko razgovara.
Gradonačelnik Vang je izrazio zadovoljstvo ovom posetom i naglasio da ona treba da predstavlja jačanje saradnje dva već bratska grada i dobar osnov za njeno unapređenje.
"Razmena iskustva treba da nam postane redovna obaveza, a moj zadatak je da podržim kompanije koje su spremne da ulažu u Grad Beograd", rekao je Vang.
Mali je danas posetio i Privrednu komoru Pekinga, a pomoćnik gradonačelnika Borko Milosavljević je tom prilikom pekinškim kompanijama koje se bave infrastrukturom predstavio projekte Grada Beograda.
"Najveće interesovanje pokazali su za velike infrastrukturne projekte i predložili različite modele saradnje i finansiranja, a interesovali su se i za privatizaciju PKB-a. Sa predstavnicima ovih kompanija razgovarali smo o mogućnostima ulaganja u novu Autobusku stanicu i železničku stanicu Prokop, a pokazali su veliko interesovanje i za izgradnju metroa i projekat za prečišćavanje otpadnih voda", istakao je Mali.
On je rekao da postoje razni modaliteti za učešće kineskih kompanija - od javno-privatnog partnerstva, do klasičnog finansiranja.
"Važno je samo da ih privučemo. Oni su došli do tog nivoa da su lideri u velikom broju privrednih grana. Nama treba njihovo znanje, kao i njihova tehnologija i zato smatram da će ova poseta, i jačanje saradnje između dva glavna grada samo dodatno ojačati našu poziciju kao glavnog saveznika Kine u ovom delu Evrope", rekao je Siniša Mali.
Mali u Kini: Kinezi hoće da ulažu u Beograd
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali počeo je posetu Kini razgovorom sa gradonačelnikom Pekinga Vang Anšunom. Kinezi zainteresovani za ulaganja u Luku Beograd, PKB...
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina