Ministar privrede Željko Sertić, kaže da država već kontaktira sa zainteresovanim multinacionalnim kompanijama za kupovinu Gelenike.

"Zainteresovani smo da nađemo strateškog partnera za Galeniku, i da vidimo ko će nam se sve javiti. Sada imamo kontakte sa nekoliko velikih međunarodnih firmi koje su u prethodnom periodu izrazile spremnost da sarađuju sa državom u procesu privatizacije", rekao je Sertić novinarima nakon obilaska fabrike Plamen u Inđiji.

Sertić je podsetio da nekadašnji farmaceutski gigant ima ogromne dugove iz prošlosti, koji su ozbiljan teret, iako Galenika danas dobro radi.

"Naš zahtev je da se sa strateškim partnerom uđe u zajedničko vraćanje komercijalnih kredita bankama, što je iznos od preko 50 miliona evra. Galenika još duguje i više od 120 miliona državnom sektoru koje mi možemo u procesu privatizacije da otpišemo, ali nam je interes da država dobije određeni deo sredstava koliko je to moguće", objasnio je ministar.

U svakom slučaju, dodaje on, kredite koje država obezbedi kako bi Galenika mogla da funkcioniše, moraju da posluže da se iskoristi ono dobro što kompanija - licence prema ruskom, ali i domaćem tržištu, radna snaga, oprema, prostor...

ODLUKA O SUDBINI PKB-A ZA TRIDESETAK DANA

Još nije doneto konačno rešenje o sudbini Poljoprivredne korporacije Beograd (PKB), iako se vode razgovori o tome, izjavio je ministar. navodeći da odluku o PKB-u očekuje za oko 30 dana.

Sertić je, podsetivši da na prvom pokušaju za privatizaciju PKB-a nije bilo zainteresovanih iako je cena bila 50 odsto vrednosti imovine, uz 100 odsto vrednosti zaliha, opreme i materijala, sada ostala mogućnost za strateško partnerstvo ili spuštanje cene na 30 odsto vrednosti imovine, plus 100 odsto vrednosti zaliha, opreme i materijala.,

"Trenutno razgovaramo oko budućeg statusa PKB-a na relaciji Vlada Srbije - Ministarstvo privrede - Grad Beograd. Još nije doneto konačno rešenje, a u narednom periodu ćemo, recimo za tridesetak dana, imati konačnu odluku vezano za sudbinu tog preduzeća", objasnio je ministar.

Prema njegovim rečima, to mora da podrazumeva i definisanje promena i pravne odluke koja će omogućiti da kompanija nastavi da funkcioniše i posle 30. maja.

Sertić je još jednom podvukao da se neće ići sa novim zahtevom za produženje rokova kada preduzeća u restrukturiranju ostaju bez zaštite od poverilaca.

"Bez obzira na izbore, promena zakona neće biti, a nakon 30. maja nijedna firma neće imati zaštitu države od poverilaca", zaključio je ministar privrede.