A Nevada kao destinacija za ljude s koferima para ne treba da čudi, jer su Sjedinjene Američke Države idealno mesto za skrivanja novca, navodi nemački državni servis Dojče vele.

Ako se radi o sakrivanju pravog imovnog stanja, onda svi prvo pomisle na Švajcarsku, Luksemburg, Kajmanska ostrva. Međutim, prema saznanjima koja potiču iz "Panamskih papira", ta mesta nisu na listi deset najtraženijih poreskih oaza sveta. Jedna američka država, Nevada, jeste na toj listi.

"Nevada se svesno nudila inostranstvu kao mesto zamagljivanja porekla imovine", kaže Džejson Šermanom, profesor na univerzitetu Grifit u Australiji. On se naučno bavi temom utaje poreza širom sveta. Profesor Šerman je iznenađen da Nevada nije u javnosti poznatija kao poreska oaza.

"Pod plaštom Amerike kao najveće ekonomske sile sveta, Nevada izgleda kao ozbiljnije mesto od ozloglašenih tropskih ostrva, a ima oštrije propise o tajnosti porekla novca i poseda", konstatuje Šerman.

Nevada je pri tom jedinstvena, jer javno ističe kako ne želi da sarađuje sa saveznim vlastima. Ali čak i da nije tako, Vašington na međunarodnom planu želi da suzbije poreske oaze, ali kod kuće primenjuje potpuno drukčija merila. Jedan zakonski akt prinudio je sve strane banke i fondove da američkim saveznim vlastima stave na raspolaganje imena i adrese vlasnika računa. Poklekli su čak i Švajcarci, koji su se kleli u svoju bankarsku tajnu.

Ali Vašington do sada odbija da uvede ista pravila za strance koji imaju račune u Sjedinjenim Američkim Državama.

Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) je pre dve godine predložila kako da se poveća transparentnost u odnosu između poreskih vlasti i stranih vlasnika računa. Multilateralnom sporazumu koji je potom razrađen pristupile su skoro sve poreske oaze, ali Sjedinjene Američke Države to odbijaju.