• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Nemačkoj učenici dobijaju i 950 evra za praksu

Izvor Tanjug

Učenici u Nemačkoj dobijaju od 250 do 950 evra mesečnu naknadu za rad u okviru programa dualnog obraozvanja, a imaju i pravo na odmor, izjavio je danas nemački ekspert za dualno obrazovanje Peter Krize.


On je na konferenciji "Obrazovanje po meri privede - dualno obrazovanje" rekao da je dualno obrazovanje veoma važno za nemačku privredu.

Krize je objasnio učenici kada polože teorijski i praktični ispit mogu odmah da se zaposle odnosno da rade kao predradnici, majstori, a čak i da dobiju zvanje inženjera.

On je dodao takvo školovanje traje između dve i po i tri godine.

"U proseku od 250 do 950 evra oni imaju mesečnu naknadu tokom rada u preduzećima koja učestvuju u programu dualnog obrazovanja", rekao je Krize dodajući da oko visine te naknade mogu čak i sindikati da pregovaraju.

Krize je kazao da taj sistem u Nemačkoj podeljen na sticanje znanja u školi i praksu u preduzećima gde se stiču praktične veštine.

Kako kaže, odnos učenika i preduzeća i škole je regulisan ugovorom koji sklapaju privredne komore i realizuju završne ispite.

Krize navodi da ima pet kategorija za dualno obrazovanje, na primer, prva je industrija i trgovina gde se obrazuju industrijski menahničar, komercijalista, pekar...

"Svako može da završi obuku u dualnom obraozvanju bez obzira na godine, pol, uzrast, osim za neka specifičnca zanimanja za koja je potrebno ispunjavanje nekih posebnih uslova", naveo je taj nemački stručnjak.

On je dodao da ako neko ima natprosečne rezultate može da skrati obrazovanje.

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Vatro Marx

U većim zapadnim zemljama, taj odnos je da mladez sto prije dodjele do zaposlenja Bravar, mehaničar, stolar, zidar, i druge zanate u prosjeku traju tri godine. To financiraju iz fondova za školovanje koji radnicima se odbija od plate, recimo 07% od bruto zarade. Tu imaju pravo svi građani mladi koji žele od nekih zanata da pohađaju teoriju i praksu, traje tri do četiri godine. Ako završi na vrijeme postao je kvalificirani radnik i dobivati ce u buduće platu po ugovoru koji su potpisali sindikat i poslodavaoca. Inženjer ili arhitekt ne može biti, morate ce da trlja stolicu godinama da bi postigao visoko zvanje treba praksa i znanje.

TP

Ne samo za dualno obrazovanje već obrazovanje uopšte. Dobijaju platu za praksu, ide im radni staž i uplaćeno penzijsko. Pre 30 godina došao sam iz " SFRJ socijalizma" u Nemačku i video da sam živeo u "socijalnoj zabludi". Pa sad i dalje slušam kako nam je lepo bilo ...... !!!

Vatro Marx

@TP Neznam gdje si živjelo u Yugoslaviau, ne zaboravi da u Njemačkoj su preuzeli sistem koje je imala nekadašnja YU, i da danas funkcionira kao radničko samoupravljanje. Živiš u Njemačkoj i da ti nije poznato, iznenađen sam. Čitaj njemačku štampu bit ćeš bolje upoznat, i u kakvoj je situaciju sada Njemačka.

special image