Sorošev "poslednji" kec iz rukava je što je udvostručio svoju opkladu na krah indeksa Njujorške berze S&P 500, piše "Volstrit džurnal".
Džordž Soroš, 86-godišnji milijarder i nekadašnji mađarski izbeglica, objavio je da je do 30. juna povećao ulog protiv glavnog indeksa Njujorške berze S&P500 (500 najboljih kompanija na berzi), stavljajući na prodajnu opciju (put option) 4,0 miliona akcija svog Fonda sa prvobitnih 2,1 miliona akcija.
Takozvana "put opcija" daje investitoru (kupcu opcije) pravo, ali ne i obavezu, da proda te akcije u budućnosti po utvrđenoj ceni u određenom roku. To znači da će Soroš debelo profitirati ukolilko indeks S&P 500 "kolabira", navodi ekonomski dnevnik.
U međuvremenu, Sorošev fond je takođe oštro smanjio svoje pozicije u zlatu, rasprodajući većinu akcija koje je u poslednjem kvartalu kupio u kompaniji "Barik Gold", najvećem svetskom proizvođaču zlata, i drastično je srezao svoje pozicije u zlatnom ETF fondu koji je osnovao Svetski savet za zlato.
Milijarder je juče takođe objavio da je nastavio da "povlači" svoju izloženost prema Kini, koju je označio kao epicentar sledeće finansijske oluje, rasprodajući svoje pozicije u "Šlumbergeru", najvećoj svetskoj kompaniji po tržišnoj vrednosti koja pruža usluge naftnom sektoru, piše "Volstrit džurnal".
PARE U SLAMARICE
Optimistične misli ne gaji niti jedan drugi maher sa novcem iz čuvene porodice, bankar lord Džejkob Rotšild.
"Svet već nekoliko godina živi u finansijskom eksperimentu koji vrše centralne banke - besomučno se štampaju rekordna novčana sredstva, dok se kamate spuštaju do istorijskog minimuma", navodi u pismu klijentima rukovodilac fonda RIT Kapital partners, lord Džejkob Rotšild.
Kako upozorava, šefovi centralnih banki nastavljaju najveći monetarni eksperiment u istoriji, a posledice ultraniskih kamata se ne mogu predvideti.
Monetarno pumpanje, prema njegovim rečima, povlači za sobom porast cena akcija (oko tri puta od 2008. godine na americkom tržištu) i državnih obveznica, preneo je Sputnjik.
U ovom eksperimentu, poručuje Rotšild, stran je realni sektor ekonomije, iako šefovi svetskih centralnih banaka kao glavni cilj navode njegovu obnovu.
Skoro sve vrste investicija su porasle monetarnim prilivom, dodaje Rotšild. Međutim, kako ističe, ekonomski rast ostaje anemičan, potražnja slaba, a u mnogim razvijenim zemljama vidi se deficit.
Šef RIT Kapitala konstatuje pogoršanje geopolitičke situacije na planeti - bliskoistočni konflikt dugo će ostati nerešen, a istovremeno se usporava druga po veličini ekonomija sveta - kineska.
Rotšild u ovim uslovima savetuje pre svega da se čuva kapital dok traganje za mogućnostima njegovog umnožavanja treba da ode u drugi plan.
"Ovo je trenutak da njemu odgovorim, kome nije jasno objasniću opet": Željko se naljutio, Partizan je oštećen
"Gde ide ABA liga sa ovakvim suđenjem? Partizan će da stavi prst na čelo": Mijailović podigao glas zbog grešaka
“Željko, gledaj sad šta ćeš”: Partizan ima novog sponzora, Ostoja Mijailović otkrio sve detalje!
"Sigurno smo najbolji klub u regionu": Nebojša Čović na proslavi Crvene zvezde!
Uroš Blažić pretučen u zatvoru u Smederevu: Ubica iz Mladenovca stupio u štrajk glađu