Ministar je poručio da Srbija u njemu treba da stvara ozbiljne pretpostavke za svoju energetsku budućnost i da nauči da je ušteda energije značajnija od novih energetskih objekata.

"Svaki dinar, dolar, evro ili jen koji ulažemo u energetsku efikasnost se najbrže vraća I predstavlja najbolji izvor nove energije", podvukao je Antić.

Vlada Srbije i čitavo društvo imaju veliku obavezu da se generacije koje dolaze ponašaju daleko odgovornije preme energiji, istakao je Antić i dodao da se Srbija trenutno nalazi u vrhu zemalja koje koriste neefikasno energiju I s tim mora da se stane.

Vlada, kazao je, ulaže velike napore u energetsku efikasnost i ostvarila je rezultate, proteklih godina, kojima može da se pohvali.

Energetski menadžeri, koji će biti obučavani u novom centru, je nešto što će morati da uvede industrija koja troši 2.500 tona ekivalenata nafte, kao i lokalne samouprave koje imaju više od 20.000 stanovnika, i šoping centri ili drugi veliki potrošači koji troše preko 1.000 tona ekivalenta nafte.

"Energetska efikasnost je mesto gde Srbija može najviše da zaradi", zaključio je on.

Dekan Mašinskog fakulteta prof. dr Radivoje Mitrović zahvalio je Vladi Srbije što je prepoznala svetski trend da je bitno gazdovanje energetskim rezervama, koje nisu neograničene.

Posebno se zahvalio i Japanu na pruženoj pomoći u otvaranju Centra koji je važan doprinos povećanju energetske efikasnosti u Srbiji.

Centar je deo Projekta "Pomoć za unapređivanje sistema energetskog menadžmenta u svim sektorima potrošnje energije u Republici Srbiji", a koji od kraja 2013. godine zajedno realizuju Ministarstvo rudarstva i energetike i Japanska agencija za međunarodnu saradnju (Japan International Cooperation Agency - JICA).