• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

VELIKI NAPREDAK SRBIJE na listi Svetske banke

Izvor MONDO/Tanjug

Srbija se na upravo objavljenoj Duing biznis listi Svetske banke sa 54. popela na 47. mesto, i nalazi se među zemljama koje su ostvarile najveći napredak.

U ovogodišnjem izdanju Duing biznis liste, odnosno Izveštaja Svetske banke o lakoći poslovanja, Srbija je svrstana među prvih 10 zemalja u svetu, od ukupno rangiranih 189 zemalja, koje su u ovoj oblasti ostvarile najveći napredak.

Regionalni menadžer IFC, ogranka Svetske banke, za Zapadni Balkan Tomas Lubek, ističe da je Srbija u prethodnoj deceniji kontinuirano radila na unapređenju poslovnog okruženja za lokalne privrednike.

“Srbija bi i ubuduće trebalo da bude odlučno posvećena ovom cilju, kako u pogledu poboljšanja zakonodavnog okvira, tako i u pogledu povećanja efikasnosti vladinih agencija. To će doprineti uspostavljanju ravnopravnijih uslova za lokalne privrednike”, poručio je Lubek.

Od Srbije je, prema ovogodišnjoj listi, više napredovala samo Albanija, koja je zabeležila skok od 32 pozicije, kao i Srbija na prošloj listi.

Vučić: Želim ekskluzivno da najavim....



Na ovogodišnjoj listi, kad je reč o regionu, napredovale su Srbija - za sedam pozicija (na 47. mesto), Makedonija - za šest pozicija (10. mesto).


Nazadovale su Hrvatska - za četiri pozicije (43. mesto), Crna Gora - za tri (51. mesto), a Bosna i Hercegovina - za dve pozicije na listi (81. mesto).

Za napredak Srbije na ovogodišnjoj listi, kako piše u „Izveštaju o uslovima poslovanja 2017: jednake mogućnosti za sve“, najviše su zaslužne tri privredne reforme - izdavanje građevinskih dozvola, registracija imovine i započinjanje biznisa.

U oblasti građevinskih dozvola, Srbija je uspostavila sistem elektronskog izdavanja građevinskih dozvola i time povećala efikasnost procesa. Zahvaljujući ovom sistemu, privrednik u Beogradu sada može da izgradi skladište u roku od 156 dana, u odnosu na ranijih 327 dana.

Takođe, postupak prenosa prava svojine na nepokretnosti je ubrzan uvođenjem efektivnih rokova za izdavanje lista nepokretnosti. Zahvaljujući tome, sada postupak prenosa prava svojine u Beogradu traje 21 dan, što je više nego upola manje u poređenju sa globalnim prosekom od 51 dan, dodaje se u saopštenju.

Postupak za pokretanje biznisa je pojednostavljen, a vreme potrebno za registraciju je znatno skraćeno, sa 12 na sedam dana. Ovo je dobar rezultat u poređenju sa globalnim prosekom, koji iznosi 21 dan.

Iako je u pogledu regulatornog okruženja postignut napredak, u Izveštaju je navedeno i nekoliko oblasti koje bi Srbija eventualno mogla dalje da unapredi.

Na primer, za dobijanje priključka za struju, sada je potrebno je 125 dana, što je više u poređenju sa globalnim prosekom od 93 dana. Takođe, potrebno je 226 sati za ispunjavanje poreskih obaveza, što je nešto više u odnosu na regionalni prosek od 222 sata.

Ovogodišnja lista prvi put uključuje i rodnu dimenziju u tri oblasti - započinjanje biznisa, registracija imovine i izvršenje ugovora, a region Evrope i centralne Azije, u koji spada i Srbija, jedini je u kojem ne postoje nikakve barijere za žene u oblastima koje prati Izveštaj.

Proširen je i skup pokazatelja koji se odnosi na plaćanje poreza, tako što su obuhvaćeni i postupci koji slede nakon podnošenja poreske prijave, u vezi sa poreskom kontrolom i ostvarivanjem prava na povraćaj PDV-a.

U ovoj oblasti, Srbija je ostvarila značajno bolje rezultate od drugih zemalja u regionu. Na primer, za ostvarivanje prava na povraćaj PDV-a potrebno je četiri sata, što je čak brže nego u Australiji ili Singapuru.

Srbija je prošle godine napredovala čak 32 pozicije, sa 91. na 59. mesto na listi. Prema izmenjenoj metodologiji poslednju listu, Srbija se ipak nalazila na 54. poziciji, sa koje je napredovala na 47. mesto.


ZORANA MIHAJLOVIĆ: KLJUČNE E DOZVOLE



Za ovakav uspeh najzaslužnije je uvođenje elektronskih građevinskih dozvola, izjavila je danas potpredsednica Vlade Srbije i predsedavajuća ministarske Radne grupe za napredovanje Srbije na Duing biznis listi Zorana Mihajlović.

Ona je istakla i da je Srbija u "top 10" država koje su ove godine zabeležile najveći skok na Dunig biznis listi.

"Najviše sam ponosna što je za ovako dobar rezultat najzaslužnije uvođenje elektronskih građevinskih dozvola koje je sprovelo ministarstvo koje vodim. Prošle godine u ovoj oblasti bili smo na 139. mestu, a sada smo 36. u svetu. Za dve godine popravili smo svoj rezultat za neverovatna 142 mesta", rekla je Mihajlovićeva.

Ona je, kako se navodi u saopštenju, navela da su dobri rezultati postignuti i u oblastima elektronske naplate poreza, smanjenju vremena za otpočinjanje biznisa, registrovanja imovine.

Mihajlovićeva kaže i da je ovo uspeh čitavog ministarskog tima i NALED-a, koji su zajedno radili na što boljem položaju Srbije na Duing biznis listi.

"Sada nam predstoji veliki posao, jer ćemo narednih godina morati mnogo više da radimo kako bismo nastavili trend rasta na ovoj listi", najavila je potpredsednica Mihajlović.

Govoreći o značaju ove liste, Mihajlovićeva je rekla da je ona važna jer je "kroje" privrednici koji u datoj zemlji posluju. I svaki investitor, pre odluke o ulaganju, obavezno pogleda kako je zemlja rangirana na Duing biznis Svetske banke.

"Što se Srbija bude bolje kotirala na ovoj listi, imaćemo više investitora, više radnih mesta, bolji životni standard…Imaćemo, jednostavno rečeno, bolju budućnost”, poručila je Mihajlovićeva.


FANTASTIČAN SIGNAL



Napredak Srbije na Duing biznis listi, već drugu godinu za redom, fantastičan je signal, koji govori da Vlada Srbije nastoji da pokuša da poveća priliv stranih investicija, ali i da poslovanje i "život" malih firmi u Srbiji učini lakšim, izjavio je danas regionalni menadžer IFC-a (ogranka Svetske banke) za Zapadni Balkan Tomas Lubek.

Lubek je, u izjavi Tanjugu, čestitao vladinom timu koji je na tim rezultatima radio, ali i Republici Srbiji, koja se ove godine našla na 47. mestu u svetu, a po napredovanju na ovoj listi svrstala se u Top 10 zemalja sveta.

Na pitanje kakav je signal to što Srbija već dve godine za redom napreduje na listi, a napravljen je skok za ukupno 44 pozicije, Lubek odgovara:

“Fantastiča! To je znak da je vlada posvećena da poveća da pokuša da priliv stranih direktnih investicija, ali i da poslovanje i život malih i srednjih preduzeća učini lakšim. Svi znaju da je drzava ranije bila glavni motor razvoja ekonomskih aktivnosti, ali sada mora da se povuče, i da stvori uslove da privatan biznis poveca aktivnost, otvori radna mesta i pogura rast BDP-a zemlje”, rekao je Lubek Tanjugu.

To je sjajan signal za strane investitore, nastavlja on, uz objašnjenje da mnogi od njih upravo gledaju izveštaj Svetske banke “Duing biznis”, kad odlučuju da li da investiraju u nekoj zemlji. Gledaju, kako kaže, ko najbrže napreduje, a onda dođu, investiraju i sami provere kako stvari funkcionišu.

Na pitanje koje su reforme najzaslužnije za bolji plasman Srbije u ovoj godini, Lubek navodi tri ključne . system elektronskih građevinskih dozvola, procedura za započinjanje biznisa i za prenos vlasništva.

“Onalajn sistem za dobijanje građevinskih dozvola je mnogo je olakšao investitorima i to je prvi razlog za skok Srbije na ovoj listi. Drugi kritrijum gde je zabeležen napredak jeste započinajnje biznisa, jer sada je za samo sedam dana moguće započeti poslovanje, dok je ranije trebalo 12 dana. Treći kriterijum je prenos vlasništva, za koje je sada u proseku potrebno 23 dana, dok je preko 50 dana globalni prosek”, objasnio je Lubek.

Da bi Vlada nastavila trend napredovanja Srbije na toj listi, morala bi da nastavi reforme, a Lubek u tom smislu izdvaja dve glavne.

“Dve reforme zaslužuju najviše pažnje. Prva je da se ubrza priključivanje na struju, za šta je u ovom trenutko potrebno 125 dana u proseku. Druga oblast gde bi moglo da se napreduje je poreska administracija i procedure, jer je sada potrebno 28 dana, gotovo ceo mesec da poslodavci ispoštuju poresku regulativu”, rekao je Lubek.

Lubek je ocenio da trenutne procene rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije nisu loše, i podsetio da MMF za ovu godinu predviđa rast od 2,5 odsto.

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Владимир

Ето ДС ништа није радио значи ништа, само прича и то је то. Али ја не видим неки бољитак што се тиче посла, не видим ко запошљава људе у фабрикама. Нисам видео то. Али добро можда буде боље.

NO CRY

To je kao: "Orlovi lete na FAFA rang listi"? Ili se varam?

KRIVI STOJKO

ako gledam vesti "objektivnih" pinka i studia B onda Ja živim u zemlji u kojoj prodajemo naftu arapima, švabama automobile, amerima tehniku, Rusima vojnu industriju, japancima nove tehnologije, žabarima pizzu, švajcarcima sir, krave i čokolade... ali kad se te vesti iz nesvesti završe Ja odem u kujnu i jedem buđav lebac od prekjuče i onda "sit" legnem da spavam i sanjam "svetlu" budućnost koja me čeka sutra iza ćoška! Neprijatno mi je koliko se do ja*a osećam!!!

special image