"Smatramo da bi država trebalo da zakonom propiše radno vreme slično onom u Grčkoj, koje bi se završavalo subotom popodne i trajalo do ponedeljka ujutro, prvog radnog dana sedmice", navodi se u saopštenju.
Sindikati su istakli da treba poštovati i investitore koji su uložili novac u poslovanje, ali da treba poštovati i radnike koji su "u većini i njihovo pravo na odmor vikendom u krugu porodice, na način kako to oni žele".
"Svako dalje zagovaranje ili nametanje rada nedeljom kao obavezu samo će nastaviti dalje urušavanje prava zaposlenih i njihovo prezaduživanje promovisanjem konzumerskih vrednosti, posebno kod mladih generacija", ocenjeno je u saopštenju.
Da li bi trebalo ukinuti rad praznicima i nedeljom?
Kako su saopštili, ukoliko država ne bude imala sluh za hitno rešavanje tog problema, Srbiju čeka "totalno uništanje porodice kao institucije i sve veća ekonomska zavisnost od 'milosti krupnog kapitala'".
Prema istraživanju sprovedenom u malim trgovinama u Kragujevcu, radnici imaju samo dva slobodna dana mesečno i 10 dana godišnjeg odmora, računajući i vikende. Poznato je i da primaju minimalnu zaradu, a negde ni toliko, jer im gazda traži da mu vrate deo te sume.
I u Crnoj Gori se od pre desetak dana primenjuju izmene zakona o trgovini kojima je zabranjen rad nedeljom.
“Na ovaj način utičemo pozitivno na opšte ekonomske aktivnosti, na kvalitet života pojedinca, porodice i društva. Kako priroda posla i organizacija rada u sektoru trgovine ne zahteva rad nedeljom, uvođenjem neradne nedelje neće se ugroziti prihodi trgovaca, s obzirom na to da će se isti preliti na ostale dane”, saopšteno je iz Vlade Srne Gore u martu, kada je najavljena izmena zakona.