Sud je odbio tužbu jer apelanti nisu iscrpili sve pravne lekove, tj. nisu se obratili (svim instancama) sudu u Sloveniji.
Slovenija je odbila da isplati oko 40 miliona KM (20 miliona €) bez kamate, te 47 odsto kamata, što je ukupno blizu 60 miliona KM (30 miliona €) koliko je nekoliko hiljada štedišta iz BiH potraživalo na osnovu štednje u LJubljanskoj banci prije rata.
Slovenija je odbila da isplati štednju i onima koji su imali takozvane darovne ugovore, tako da je nekoliko hiljada građana BiH trajno ostalo bez svoje štednje.
Predsednik Udruženja štediša u BiH, Amila Omersoftić, rekla je da štediše ove banke iz BiH nisu imale novca da angažuju slovenačkog advokata u tom postupku, a po zakonu Slovenije, to je uslov za podnošenje apelacije.
"Tužili smo i Sloveniju i BiH. Nama naša zemlja nikada nije obezbedila dokaze koje smo mi mogli i trebali priložiti u Sloveniji i dokazati naša prava. BiH nam je uskratila te podatke, a s druge strane poslala je Slovencima naše račune i ličnu dokumentaciju, što je Slovenija zloupotrebila i odbila zahteve za povrat štednje", izjavila je Omersoftićeva za portal Klix.ba.
Ona je rekla da je BiH prodala svoje građane, te da ih nije zaštitila.
"Evropski sud za ljudska prava utvrdio je da je naš novac u Sloveniji, ali mi smo ostali bez njega. To je konačna odluka i više nemamo nijednog načina da eventualno dobijemo naš novac", kaže Omersoftićeva.