• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SKANDAL: Za propast Univerzal banke NIKO KRIV?!

Autor . Izvor Politika

Tužilaštvo je odustalo od gonjenja okrivljenih jer ni posle pet i po godina postupka nije našlo dokaze za propast banke u kome je država oštećena za 85 miliona evra

Tužilaštvo za organizovani kriminal odustalo je od krivičnog gonjenja četvoro bivših članova Upravnog odbora beogradske Univerzal banke: Dragana Tomića, Milovana Puzoviča Nevene Belić i Dragoljuba Pantelića, a za propast banke nije našlo ni druge osumnjičene, saznaje "Politika".

Istraga povodom, kako je to tada tvrdilo tužilaštvo, malverzacija sa davanjem kredita, pokrenuta je 14. februara 2014. godine. Sporni su bili krediti Farmakomu MB iz Šapca, Interkomercu i Beohemiji. Navodno, u startu se znalo da nisu mogli da budu vraćeni a država je oštećena 85 miliona evra.

Možda će vas zanimati

Pored četvoro pomenutih, za to se tokom postupka teretio i član IO Miodrag Đukić, kao i nekadašnja mlada uzdanica Miloševićevog SPS-a Goran Perčević i njegov Interkomerc.

U postupku su, između ostalih, saslušani i Slobodan Unković, član UO i takođe nekadašnji visokopozicionirani član SPS-a, kao i član UO banke i nekadašnji potpredsednik Vlade i predsednik G17 Plus, profesor Miroljub Labus.

Da se pronađu krivci zašto je banka došla u situaciju da joj 31. januara 2014. NBS oduzme dozvolu za rad zbog potkapitalizovanosti, nije pomoglo ni finansijsko veštačenje Vukašina Spasića.

Prema podacima koje je "Politici" dao neimenovani izvor, tužilaštvo nije uspelo da dokaže niti jednu svoju tvrdnju a ispalo je da je stanje duga po tim kreditnim partijama - nula.

Najveći pojedinacni akcionar Univerzal banke i nekadašnji genralni direkto Delta Đenerali osiguranja, Nebojša Divljan, je u februaru 2014. godine izjavio je da su krivci za propast te banke njeno poslovodstvo, najveći dužnici koji su akcionari, kao i Narodna banka Srbije.

NBS NEGIRALA KRIVICU

NBS je negirala svou krivicu sapštenjem da je na Divljanov dopis odgovorila 26. juna 2013. godine ukazujući da se banka već nalazi pod pojačanim nadzorom NBS i podsećajući da je na osnovu izvršene neposredne kontrole tokom 2012. godine izrekla banci korektivnu meru sa krajnjim rokom za otklanjanje nepravilnosti 30. septembra 2013. godine, i da bi ponavljanje kontrolnog postupka dovelo do nepotrebnog višemesečnog odlaganja postupanja banke prema nalozima NBS.

Na konferenenciji za novinare on je rekao da je stekao utisak da NBS podržava rad poslovodstva i najavio da će protiv centralne banke podneti tužbu za naknadu štete jer je oštetila akcionare grubim nemarom, odnosno nesprovođenjem adekvatnog nadzora.

Divljan je istakao da je Univerzal banka kojoj je 31. januara NBS oduzela dozvolu za rad, doživela slom "nakon što je u upravu te banke upala jedna interesna grupa koju su činili najveći dužnici banke - kompanije Farmakom, Beohemija i Interkomerc".

Ta interesna grupa je "samo želela da vuče pare" iz Univerzal banke, s obzirom na to da su im na drugim mestima vrata za kredite bila zatovrena.

Te kompanije su, prema njegovim rečima, kao najveći dužnici u organe uprave u januaru 2013. pogurali svog kandidata Dragana S.Tomića, relativno nižeg rukovodioca banke iz Šapca, koji je ubrzo promenio rukovodstvo i pomoćne organe banke.

On je rekao da je maja 2013. obavestio NBS "o ozbiljnim nepravilnostima i indicijama da je poslovanje suprotno zakonu" i zatražio hitnu vanrednu kontrolu banke, dok je još Univerzal banka imala regulatorni kapital od 1,8 milijardi dinara..

"Odmah nakon tih promena, Univerzal banka počinje sa nezakonitim kreditiranjem velikog broja anonimnih firmi koje su morale biti povezane s kompanijama Farmakom MB, Beohemija i Interkomerc kojima takvi krediti nisu smeli biti odobreni", naveo je Divljan.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image