Gosn je napustio Japan samo nekoliko meseci pre zakazanog početka suđenja.
Ovo je dramatičan preokret u jednogodišnjoj aferi koja je potresla globalnu automobilsku industriju, ugrozila savez Nisana i Renoa i bacila senku na japanski pravosudni sistem.
"Sada sam u Libanu i više neću biti talac nameštenog japanskog pravosudnog sistema, gde se krivica pretpostavlja, diskriminacija je raširena, a osnovna ljudska prava se krše", saopštio je Gosn (65).
On je dodao da "nije pobegao od pravde, nego od nepravde i političkog progona".
"Konačno mogu da komuniciram slobodno sa medijima i očekujem da to počne sledeće sedmice", rekao je Gosn.
U ovom trenutku nije poznato kako je Gon, koji poseduje državljanstva Francuske, Brazila i Libana, organizovao odlazak iz Japana, gde je bio pod striktnim nadzorom vlasti u vreme uslovnog boravka na slobodi. On je vlastima ranije predao pasoš.
Japanska imigraciona služba nije registrovala da je Gosn napustio zemlju, javio je japanski medijski servis NHK.
U izveštaju se dodaje da je osoba slična Gosnu stigla na međunarodni aerodrom u Bejrutu pod drugim imenom posle leta privatnim avionom.
Jedan od njegovih advokata izjavio je da je čuo u medijima da je on otišao u Liban i da je to "neobjašnjivo ponašanje".
Bivši šef Nisana uhapšen je prošle godine pod optužbom za finansijske malverzacije. Gosn je u Japanu suočen sa četiri optužbe - između ostalog za prikrivanje prihoda i lično bogaćenje preko uplata iz prodajnih salona na Bliskom istoku.
On je popularan u Libanu, gde su postavljeni bilbordi sa porukom "Svi smo mi Karlos Gon", a bila je štampana i poštanska marka sa njegovim likom.
Gosn je rođen u Brazilu, ali je odrsatao u Bejrutu jer je libanskog porekla, i tokom života je zadržao bliske veze sa tom zemljom.
Portparol Ambasade Libana u Tokiju rekao je da "nije primio nikakve informacije" o ovom slučaju.