Ekonomija

ZELENA UZBUNA NA GRANICI: Srbija se brani od virusa paradajza

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Fitosanitarni inspektori su dobili specijalan zadatak - na graničnim prelazima od 25. januara moraju da obrate posebnu pažnju na sadnice i seme paradajza i paprike kako bi se sprečilo da u Srbiju uđe opasan virus.

Izvor: MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac

Naredbom, koju je potpisao ministar poljoprivrede Branislav Nedimović, Srbija se brani od virusa "smeđe naboranosti ploda paradajza" (Tomato brown rugose fruit virus – ToBRFV).

Zabranjuje se unos zaraženih sadnica i semena, a prilikom uvoza u Srbiju sve pošiljke ovog bilja za sadnju podležu posebnom fitosanitarnom pregledu i mora ih pratiti fitosanitarni sertifikat.

Ova naredba stupa na snagu za pet dana i važiće do 31. marta 2022. godine, navodi se u "Službenom glasniku".

Ovaj "smeđi" virus koji napada paradajz i papriku, a neka istraživanja pokazuju da se pojavio i na plavom patlidžani, kako piše Američka asocijacija za trgovinu semenom, prvi put je otkriven u Izraelu 2014 godine, a zatim i na paradajzu u Jordanu, godinu kasnije.

Epidemija se zatim proširila na Meksiko, Italiju, Tursku, Kinu, Veliku Britaniju i druge zemlje, a od novembra 2019. godine, Komisija Evropske unije je uspostavila hitne mere za sprečavanje ulaska i širenje ovog virusa unutar teritorije EU.

U Nemačkoj i SAD-u (Kalifornija) otkriveni su na nekoliko izolovanih mesta tokom 2018. godine u staklenicima u kojima se gajio paradajz, dok je godinu dana kasnije i u Grčkoj i Holandiji, Španiji, Turskoj...

Krajem novembra prošle godine, Služba za zdravstvenu zaštitu životinja i biljaka Američkog ministarstva poljoprivrede saopštila je da preduzima mere za sprečavanje unošenja virusa paradajza u SAD.

Virus nije opasan za ljude ali može, kažu, izazvati 30-70 odsto gubitka prinosa paradajza što može ozbiljno uticati na ovu industriju Americi.

Na paradajzu, na primer, pojavljuju se žute ili braon mrlje, a plodovi mogu biti deformisani i nepravilno sazrevaju.

U slučaju pojave ovog štetnog organizma na mestu proizvodnje bilja za sadnju, sve biljke moraju da se spale, a kako se virus prenosi i kontaktom, nužno je korišćenje jednokratne opreme, poput rukavica, kao i dezinfekcija opreme, pribora i alata...