"Otpuštanje radnika za sada se samo nagoveštava, osim pojedinačnih slučajeva nema masovnih otkaza, verovatno zato što je još rano", rekao je Orbović.
Savezu sindikata se do sada zbog otkaza prijavilo samo nekoliko građana, ali da nisu dostavili neophodnu dokumentaciju, pa se još ne zna tačno o čemu je reč.
Vlada je preporučila i privatnom sektoru da se otkazi ne daju, i da će to država znati da cein a da na pomoć za otklanjkanje posledica korona virusa ne računaju onio koji budu olako davali otkaze.
On je agenciji Beta rekao da su do sada, verovatno otpušteni oni koji su radili "na crno", da će sledeći biti oni koji su radili na određeno vreme, a stanje kod zaposlenih na neodređeno vreme videće se u aprilu i maju.
Dodao je da SSSS ima ogranke u celoj Srbiji i da informacije koje stižu u centralu u Beogradu govore da ima i pozitivnih primera da su firme organizovale rad u četiri smene ili su deo radnika poslali na plaćeno odsustvo.
SSSS će, prema njegovim rečima, sva protivzakonita otpuštanja i smanjivanja plate prijaviti prvo inspekciji, a zatim će pokrenuti spor u sudu.
"Poslodavci prilikom deljenja otkaza moraju poštovati Zakon o radu", rekao je Orbović. ;
Pravni savetnik UGS Nezavisnost, Zoran Ristić, rekao je da poslodavci u slučaju poremećaja na tržištu i vanrednih okolnosti, kao što je sada epidemija, imaju mogućnost da radnike po Zakonu o radu pošalju na plaćeno odsustvo sa platom od 60 odsto od prosečne za prethodnih 12 meseci, ali da ona ne može biti niža od minimalne zarade.
On je rekao prinudni odmor može trajati najduže 45 dana, ali da poslodavac može da zatraži od resornog ministra produžetak tog perioda.
Stalno zaposleni radnici pri otkazu imaju pravo na otpremninu, a visina zavisi od godina staža, dok je zaposlenima na određeno vreme to uskraćeno.