Razlog su rasprodaje na svetskim tržištima zbog nesigurnosti oko skladišnih kapaciteta za naftu koja trenutno ne može da se proda.
Potražnja za sirovom naftom dramatično je pala zbog zamrzavanja ekonomske aktivnosti u velikom broju zemalja zbog pandemije korona virusa.
Cena referentnog američkog brenda nafte West Texas Intermediate (WTI) prvo je danas pala do 50 odsto, na iznos od samo 9 dolara po barelu, što je najmanja cena od 1998. i najveći dnevni pad od 1982., javlja Business Insider.
Taj pad je, međutim tokom dana, nastavljen i dalje, pa je WTI u jednom trenutku pao ispod 5 dolara, zatim i ispod tri dolara po barelu. To je bio pad od čak 84 odsto, na najniži nivo od početka trgovanja tzv. futures odnosno budućim ugovorima o kupovini ovog brenda nafte. Trgovanje je počelo 1983.
Cena je, međutim, nastavila nezaustavljivo da pada sve dok nije dostigla nulu, a u jednom trenutku je pala i ispod nule, na negativnu cenu, javlja CNN.
Debakl se nastavio pa je u ponedeljak uveče cena iznosila neverovatnih 37.63 dolara po barelu!
Cena može da se prati na stranici za praćenje i analizu tržišta DailyFX.
Britanski referentni brend nafte Brent Crude imao je mnogo manji pad od 6,6%, na iznos od 26,23 $ po barelu na najnižoj tački. Trenutno je i dalje stabilan na toj ceni.
Ipak, dramatičan pad prvenstveno je rezultat tehničkih okolnosti trgovanja.
KOLIKO GORIVA TROŠITE ZA VREME KORONE?
Naime, naftom se na svetskim tržištima trguje već spomenutim futures ugovorima, koji ističu u utorak.
Zbog toga mešetari pokušavaju da se reše svojih ugovora kako ne bi stvarno dobili naftu, pa bi morali da je uskladište.
To je podstaklo još veću rasprodaju nego inače.
Tražnja za naftom pala je u tolikoj meri zbog pandemije korona virusa da su tankovi po svetu svi gotovo puni i ponuđači su prinuđeni da smanjuju cenu da bi našli kupca.
Skladišta bi mogla da budu skroz popunjena u roku od tri nedelje, procenio je glavni analitičar energetske kompanije S&P Global plets Kris Midžli.