Vest o velikom otpuštanju radnika je objavila Radiotelevizija Slovenija, i tamo se pominje cifra od 2.200 ljudi. Gorenje, koje je sada u vlasništvu kineskog Hajsensa (Hisense) odlučilo na otpuštanja na vanrednom sastanku uprave u sredu.
Iz kompanije su potom poslali saopštenje da e radi o 1.000 otkaza širom Evrope, a kao obrazloženje navode pad prodaje.
Nakon pojave pandemije porudžbine u svim fabrikama Hisense Gorenje su smanjene u martu za trećinu, a u aprilu za skoro dve trećine. Za maj i jun, porudžbine su manje za oko 25% u poređenju sa istim periodom prošle godine.
"Imajući u vidu ove razloge, Hisense Gorenje Europe prinuđen je da započne proces raskidanja radnih ugovora za oko 1.000 zaposlenih širom Evrope, jer se usled smanjenja broja porudžbina smanjuje i potreba za radnicima u proizvodnji i povezanim organizacionim jedinicama", kaže se u saopštenju.
Predsednik sindikata Gorenja Žan Žeba je za RTV Sloveniji rekao da će 1.000 radnika biti otpušteno u Sloveniji, a ostatak u područnicama u drugim državama.
U aprilu prošle godine u Gorenju je bilo zaposleno ukupno 9. 300 ljudi.
U fabrici Gorenja u Valjevu ne brinu mnogo zbog ove vesti. Beogradska "Politika" saznaje da ova mera u Srbiji, pre svega u Valjevu, gde se nalazi velika fabrika slovenačkog proizvođača kućnih aparata, neće biti primenjena u tako drastičnom obliku.
Iz Valjevadolazi vest da neće biti produženi ugovori tek manjem broju radnika zaposlenih na određeno vreme, a koji ističu u narednom periodu.
Ti ugovori neće biti obnavljani do daljeg, dok ostali zaposleni na neodređeno vreme, kako sada stvari stoje, ne bi trebalo da se plaše za svoja radna mesta, saznaje "Politika".
Fabrika u Valjevu sa oko 1.500 zaposlenih je evropski centar Hajsens Gorenja za proizvodnju rashladne tehnike. Gorenje u Srbiji je pre deset dana odlučilo da u Valjevu nastavi sa proizvodnjom posle tronedeljne pauze zbog pandemije korona virusa!
Kao razlog za nastavak proizvodnje su tada naveli povećanu potražnju za rashladnim uređajima.
Gorenje je jedno od najvećih slovenačkih izvoznika, s fabrikama u Srbiji i Češkoj, a 2018. godine kompaniju je preuzela kineska kompanija.