Pogon za prikupljanje i plasman meda Naš med, Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS), otvoren je danas u Rači.
Rodoljub Živadinović, predsednik SPOS-a, istakao je da konačno pčelari mogu sami da plasiraju med na tržište, bez posrednika, što je važno za njih, ali i za sve poljoprivrednike, kako kaže, koji mogu da vide da je ovako nešto moguće.
"Prava ideja je da se med plasira u inostranstvo u malim pakovanjima", kazao je Živadinović.
Pogon, u čiju izgradnju i opremanje je do sada uloženo viš od 1,5 miliona evra, omogućiće udruženim pčelarima lakši plasman proizvoda, bez posrednika. Prostire se na gotovo 1.600 kvadratnih metara, a ima kapacitet za prijem i pakovanje meda od oko 3.000 tona godišnje.
Otvaranju pogona su prisustvovali predsednica Vlade Srbije, Ana Brnabić, i ministar poljoprivrede, Branislav Nedimović.
Pogon će pakovati konvencionalni med, kao i med iz standarda kvaliteta SPOS-a "Dobra pčelarska praksa – DPP", kao ekskluzivni proizvod u posebnoj zaštićenoj ambalaži.
Za ostalu nedostajuću opremu i druge neophodne nabavke za kompletiranje Pogona za plasman meda na malo za velike kupce trebaće još oko 350.000 evra, što će se investirati naredne godine.
Očekuje se da će Naš med biti prepoznatljiv na domaćem i stranom tržištu, a istaknuto je i da je ovo prvi komercijalni proizvod koji je brendirao kreativni tim platforme "Srbija stvara",
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić je objasnila da je pogon za prikupljanje meda za nju predstavljao primer kako država može da radi i pomogne zajedno sa SPOS i lokalnom samoupravom da se sačuva nešto što je deo tradicije, da se pomogne regionalni razvoj, poljoprivreda i zadrugarstvo, saopštila je Vlada Srbije.
Podsetila je i na to da su preko Ministarstva poljoprivrede povećane subvencije po košnici na 800 dinara.
"Potrudili smo se da mnogo više uložimo u opremu kako bismo podržali generalno poljoprivredu, ali i pčelarstvo, tako da vas danas podržavamo u tome da kupite opremu tako što mi preuzimamo između 50 i 65 odsto ukupne investicije u opremu", poručila je premijerka.
Pogon je do sada finansiran iz sopstvenih sredstva SPOS-a od 65 miliona dinara, od čega je 53 miliona dinara iz bankarskog kredita i 12 miliona dinara od članarine.
Vlada Srbije finansirala je i izgradnju puta do carinskog terminala u Lapovu.
SPOS okuplja 237 opštinskih udruženja pčelara sa gotovo 8.500 članova i ima tradiciju dugu 123 godine.
U Srbiji ima više od 1,3 miliona registrovanih košnica, godišnja proizvodnja meda iznosi od 6.000 do 11.000 tona.
Izvoz meda u EU neprekidno raste poslednjih 10 godina i kreće se u proseku od 2.000 do 3.000 tona godišnje, a med iz Srbije se najviše izvozi u Norvešku i Italiju.
Prosečna vrednost izvoza meda iz Srbije je oko 10 miliona evra godišnje.