NOVI LJUBIMAC PO POVOLJNOJ CENI

ZA SVE KOJI SANJAJU "POLOVNJAK" IZ NEMAČKE: Kupci iz Srbije dobijaju velike OLAKŠICE

Autor Marija Ivetić

Građani treba pre kupovine da se dobro informišu.

Izvor: MONDO/Dušan Volaš

Nemačka nudi firmama koje izvoze polovna vozila iz EU u zemlje koje nisu članice Unije mogućnost da izvrše povraćaj poreza na dodatu vrednost (PDV), koji u toj zemlji od sredine ove godine iznosi 16 odsto, a do tada je bio 19 odsto.

 Da bi građani BiH (ali i drugih zemalja van EU) mogli da dobiju povrat PDV-a na polovni automobil koji su kupili u Nemačkoj potrebno je da nađu prodavca polovnih vozila u Nemačkoj koji tu mogućnost nudi, rekli su iz Nemačkog auto-moto kluba (ADAC).

Naime, neki auto-placevi ne žele da ponude ovu mogućnost, pa građani treba da se informišu i zatraže da tu mogućnost unesu u ugovor o prodaji.

U ADAC-u kažu da je za povrat PDV-a potrebno da se u roku od tri meseca od kupovine na spoljnoj granici EU dobije potvrda da je vozilo prešlo granicu. Bez te potvrde nije moguće dobiti povraćaj PDV-a.

"Povrat PDV-atreba zatražiti od trgovca koji je vozilo prodao, a ne od nemačke carine ili finansijske službe", naglasili su oni za Nezavisne.

Osim na spoljnoj granici EU, prodaju automobila potrebno je prijaviti Carinskoj službi Nemačke u mestu kupovine, odnosno registracije vozila, a vozilo mora da ima važeću potvrdu o tehničkom pregledu odnosno TUV, koji se u toj zemlji sprovodi svake dve godine.

Potrebno je da se u mestu kupovine nabave probne tablice i obezbedi formular EUR-1 uz ostale formalnosti i takse koje mogu da koštaju nekoliko stotina evra, a treba pitati dilera koji vozilo prodaje da li oni nude ovu vrstu usluge, koja može da traje nekoliko dana od prodaje do izvoza automobila.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

(Mondo/Tanjug)

Nemačka nudi firmama koje izvoze polovna vozila iz EU u zemlje koje nisu članice Unije mogućnost da izvrše povraćaj poreza na dodatu vrednost (PDV), koji u toj zemlji od sredine ove godine iznosi 16 odsto, a do tada je bio 19 odsto, pišu banjalučke Nezavisne novine