OGROMNA POSKUPLJENJA U BANKAMA: Da li znate koliko sada košta održavanje računa i da se kredit daje na samo 6 godina?

Nova pravila su stupila na snagu 1. januara i nisu najpovoljnija za klijente.

U moru zakona, promena, uredbi, izmena i odluka, a koji se tiču naših finansija, ima i prilično onih koji su u vezi sa bankama. Svi oni stupaju danas na snagu.

Dodatno, uglavnom svi znače - nepovoljnije uslove za klijente banaka.

Šta sve skače?

Osnovne bankarske usluge, koje koriste praktično svi koji imaju račun u banci, biće u narednoj godini skuplje za 15 do 60 procenata. Tako će u pojedinim bankama održavanje računaod marta naredne godine koštati 190 dinara, umesto dosadašnjih 160.

Za SMS obaveštenja mesečno će biti potrebno 100, umesto 70 dinara, a minimalna naknada za isplatu keša korišćenjem platne kartice na bankomatu ili šalteru druge banke umesto 150 biće 200 dinara.

Poskupeće i usluga zamene kartice ako je ukradena ili izgubljena, pa će umesto 300 koštati 500 dinara.

Keš kredit samo 6 godina

Centralna banka je donela propise koji se primenjuju u poslednje dve godine, novina je da za rate od 1. januara postoji rok od 6 godina, umesto dosadašnjih 7, odnosno 8.

Naime, kredite koje uzmete od danas pa ubuduće, imaće kraći rok otplate, odnosno najviše šest godina, potvrđeno je za "Telegraf Biznis", a to je u skladu propisima Narodne banke Srbije (NBS) s kraja 2018. godine.

Rok za vraćanje potrošačkih i keš kredita koje će banke građanima odobriti počev od ovog januara biće najviše šest godina, kao što je i predviđeno tim propisima. Ovi rokovi se, kako je potvrđeno u centralnoj banci, neće menjati bez obzira što je NBS u julu, građanima koji imaju kredite omogućila da se rokovi za otplatu produže za dve godine.

Naknada za čuvanje novca - ležarina

Poslednjih nekoliko dana pominje se da pojedine banke koje posluju u regionu, ali i šire, planiraju da uvedu naknadu za čuvanje novca.

Jedno od objašnjenja jeste da raste obim novčanih depozita posle uvođenja lokdauna i da je činjenica da ljudi nemaju gde da potroše novac, a polaže ga u bankama. Zbog toga, najavljuju pojedini bankari, u prvoj polovini 2021. postoji velika verovatnoća da će se uvesti naknade za čuvanje novca.

Dalje, pretpostavka je i da se u prvim mesecima nove godine neće uvesti odmah visoka naknada, kao i da će prvo ići na gotovinske depozite za 100.000 evra, odnosno iste kao za depozite preduzeća.

(Mondo/Telegraf)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.