Cena nafte u svetu i u Srbiji kontinuirano raste, tako je od početka marta do danas, u zavisnosti od vrste i kvaliteta goriva poskupljenje u našoj zemlji se kreće od pet pa do devet dinara po litru. Praktično to znači da vozači u Srbiji za pun rezervoar sada treba da izdvoje između 320 i 350 dinara više nego pre dva meseca.
Ovaj iznos će biti veći za one koji koriste kvalitetniji benzin, koji je juče na nekim pumpama koštao čak 163,90 dinara što je 14 dinara više nego početkom marta.
Prosečna cena benzina Evro premium BMB 95 je, prema podacima od 19. maja, oko 153 dinara, ako se to uzme u obzir onda je ovaj skok značajno manji. Kada se radi o dizelu koji je početkom marta koštao 148,90 dinara, ovih dana se prodaje za 157,40 dinara po litru, što je skuplje za 8,5 dinara.
I u našem regionu je slična situacija, gde takođe gotovo svakodnevno poskupljuje gorivo, ali i u svetu, pa stručnjaci tvrde da narednih meseci zaboravimo na praksu strmoglavog pojeftinjenja goriva koje smo imali tokom prošle godine.
Razlog za poskupljenje krije se u procenama da će do kraja godine doći do ozbiljnog porasta u potrošnji sirove nafte. Naime, nakon stagniranja privrede zbog pandemije, ona počinje da se oporavlja, posebno u Kini i Americi, što nagoveštava i veću potražnju za crnim zlatom, što bi moglo da znači i trend daljeg rasta sirove nafte ali i njenih derivata.
Iz Udruženja naftnih kompanija Srbije kažu da narednih meseci ne treba očekivati značajne korekcije u maloprodajnim cenama goriva.
"Cena sirove nafte uz manje oscilacije zaista ima trend rasta tokom aprila i maja, ali to ni blizu nije isti rast koji je zabeležen od 30. oktobra do 7. marta", kaže Tomislav Mićović, generalni sekretar UNKS, i dodaje:
"Promene cene u maloprodaji su poslednja dva meseca veće jer je u drugoj polovini marta gorivo poskupljivalo kao posledica naglog skoka cene sirove nafte koji je trajao do 7. marta."
Mićović kaže da sadašnja kretanja na globalnom tržištu nafte ne ukazuju da bi u narednom periodu mogle da nastupe tako velike promene u ceni goriva kakve smo doživeli u poslednjih godinu i po dana, ali manje korekcije oba smera su moguće.
"Cena sirove nafte se relativno stabilizovala, što se očekuje i za cenu goriva. Promena cene goriva u oba smera je posledica promene troškova naftnih kompanija.Tako smo prošle godine zabeležili strmoglavi pad cene benzina i dizela kao posledica naglog smanjenja cena sirove nafte", ocenio je Mićović.
Profesor Goran Radosavljević, generalni sekretar Nacionalnog naftnog komiteta Srbije, ima slično razmišljanje i navodi da ne očekuje da će povećanje cena derivata nafte biti osetnije.
"Narednih godinu dana, očekujem blagi rast cena i potrošnje, ali ne očekujem da prosečna cena pređe nivo iz 2019. godine, od oko 65 dolara po barelu. U međuvremenu, pošto je tržište još uvek osetljivo, dešavaće se blagi poremećaji i oscilacije cene. Od sredine marta do sredine aprila ove godine, cena sirove nafte tipa Brent je rasla sa 61 dolar, na 70 krajem meseca, da bi opet pala nedelju dana kasnije na 61 dolar, a sredinom aprila skočila na 65 dolara po barelu", navodi Radosavljević.
On zaključuje i da su takve oscilacije odraz nestabilnosti tržišta koje reaguje na svaku promenu ili potencijalnu promenu, kako na strani ponude, tako i na strani tražnje.
"Tržište ima trend oporavka, tako da se može očekivati da se u sledećoj godini i stabilizuje pod pretpostavkom pobede nad pandemijom do kraja godine", rekao je Radosavljević.
(MONDO)