Ekonomija

DOMAĆE JABUKE SKUPLJE NEGO JUŽNO VOĆE: U Srbiji "podivljale" cene, kupci se krste kada vide koliko košta kilogram

Autor Tamara Jovanović

U poslednje vreme mnoge bune cene voća u Srbiji, pogotovo to što je kilogram banana pre nekoliko dana bio jeftiniji od domaćih jabuka.

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Dok voćari sve glasnije negoduju zbog niskih otkupnih cena, potrošači u velikim gradovima isto to voće kupuju na grame. Ove godine vidna je neka vrsta poremećaja na tržištu voća. Još jedan primer za to jeste i gotovo izjednačena cena banana i domaćih jabuka u supermarketima u centru Beograda.

Cena obe vrste voća juče je iznosila više od 120 dinara po kilogramu, a pre nekoliko dana banane su čak bile jeftinije od jabuka ajdared. 

Proizvođači trešanja juče su upozorili da bi u jeku sezone mogli da obustave berbu jer im otkupljivači nude od 60 do 80 dinara, a prekupci i 30 dinara po kilogramu. Kao glavne krivce za ovakvu situaciju poljoprivrednici krive nakupce koji u lancu prodaje najviše zarađuju - na njihovu štetu, a najviše provejava i da su u pitanju monopolizacija i razna udruživanja.

Sagovornik dobro upućen u stanje na tržištu kaže da je najveći problem to što se praktično nekoliko godina drži jedan nivo cene sezonskog voća u maloprodaji, bez obzira na količine koje postoje na tržištu i otkupne cene. 

"Recimo, trešnje su 2019. godine dobro rodile i bile su 50 dinara u otkupu, a sada, kada su nešto skuplje, potrošači ih na pijacama opet plaćaju gotovo isto kao tada", ističe on.

Na pitanje kako komentariše to da banane koštaju trenutno praktično kao i domaće jabuke, on kaže da postoji višak jabuka na tržištu u svim državama. To što se dešava, dodaje, odražava realno stanje na tržištu.

"Trenutno je suficit jabuka na tržištu. Sve što se prodaje, prošlogodišnje su zalihe. Poljaci su prva četiri meseca ove godine imali gotovo 50 odsto veću ponudu u odnosu na svetsku tražnju. Uz sve troškove koje realno imaju otkupljivači (transport, skladištenje, plate, sertifikati), pa i trgovci, nije realno da to voće, ali i drugo, kao recimo jagode, poskupi i do 150 odsto dok stigne do kupaca", zaključuje sagovornik.

(MONDO/Politika)

Tagovi