GRAĐANI NA JOŠ JEDNOM UDARU PORESKE! Masovno "češljaju" lične podatke - mnogi u strahu zbog novog zakona

Poreska uprava na sve načine pokušava da uđe u trag porekla imovine mnogih građana.

MONDO/Stefan Stojanović/Marko Čavić/Profimedia/Profimedia/Stephane Duprat / Hans Lucas

Od turističkih agencija je traženo da dostave lične podatke klijenata koji su u toku jedne godine na aranžmane potrošili više od 5.000 evra. Od podataka su tražili svaku stavku iz lične karte klijenta, a iza svega se krije Zakon o poreklu imovine koji je nedavno stupio na snagu, a čiji je cilj razotrkivanje lica koja su imovinu stekla na nelegalan način.

Kako je precizirano, poreznici su od turističkih agencija tražili podatke za period od 1. januara 2018. do 31. decembra 2020. godine i to JMBG uplatioca, ime i prezime, te ukupnu uplata aranžmana izražena u evrima, dinarsku protivvrednost, datum uplate i broj korisnika aranžmana.

Pomoćnik direktora Poreske uprave Miroslav Đinović, naveo je da je Poreska kao institucija za sprovođenje Zakona o poreklu imovine dužna da prikuplja određene podatke.

"Tu se nije ništa drastično promenilo. Mi smo kao institucija za sprovođenje Zakona o poreklu imovine dužni da prikupljamo određene podatke, a među njima su i podaci o ličnoj potrošnji lica. Podatke smo tražili od pojedinačnih turističkih organizacija i probali da utvrdimo njihovo tržišno učešće. Na svih 12 adresa na koje smo poslali zahteve za podacima, organizacije su prometovale više od 200 miliona dinara prošle godine", rekao je Đinović gostujući na TV "Prva" i dodao da su se prethodno bavili i podacima o pokretnostima i nepokretnostima, te podacima APR, vlasništvom lica u akcijama i njihovom vrednošću, kao i da su podaci iz turističkih agencija nešto čime se poslednje bave.

Kako je ranije navedeno, za unakrsnu proveru imovine zadužena je posebna jedinica u Poreskoj upravi, a na "na udaru" su svi za koje se posumnja ili utvrdi da, za najviše tri uzastopne kalendarske godine, imaju razliku iznad 150.000 evra, između uvećanja imovine i prijavljenih prihoda.

Zakon se odnosi jednako na sve građane. Dakle, ne samo na političare i estradu i na državne službenike, već i na ostale građane koji kojih se utvrdi nesrazmera između prijavljenih prihoda i uvećanja imovine. Novim zakonom je predviđeno da svi koji koji imaju račun u inostanstu, a rezidenti su Srbije, moraju da prijave i taj prihod.

(MONDO)