Njega trenutno mora da ima svaki ugostiteljski objekat i trgovina sa više od tri zaposlena. Kontrolišu da li se posetioci i radnici pridržavaju mera za odbranu od pandemije kao i zelene kovid propusnice u restoranima i kafićima posle 20 sati. Međutim, kovid redari se susreću i sa mnogobrojnim problemima.
Kako kaže Bojana A. iz Vranja, do početka oktobra su njena glavna zaduženja bila su da ugosti ljude u kafiću, ali i da ih opominje da drže odstojanje i maske na licu. Od uvođenja zanimanja kovid redar kontroliše i zelene propusnice, a za to mora da ima vidljivu oznaku.
"Neko te čudno gleda, pa neko dobacivanje, evo je ova kovid redar, pa ti prilazi tu, pa gleda da li ima ili nema, u prevodu izigravaš dežurnog policajca. Ponekad zna sve da bude neprijatno", kaže Bojana i dodaje da zbog zaprećenih kazni i neprijatnosti, često niko od zaposlenih ne želi da preuzme tu odgovornost, pa vlasnici postaju kovid redari.
"Dođem da kontrolišem, jednostavno mi neko kaže da neće da pokaže. Tada mi samo ostaje da mu kažem da mora da se udalji iz restorana. Na meni je da tog čoveka ugostim, nije moje da se ja s gostima svađam ili da nekog izbacujem napolje, ili da pravimo nešto što je protivno ugostiteljstvu", navodi vlasnik jednog restorana i kovid redar u Vranju.
Primedbe i komentare kupaca zapisuju i kovid redari u trgovinama, dok oni na istoj poziciji u pozorištu nisu imali većih neprijatnosti.
"Dešavalo se da me mušterija opsuje kada je opomenem, kaže da nisam ja vlast, da nisam ja taj koji donosi zakone, ko sam ja da moram njemu da kažem da nosi masku i onda mi prećutimo. Neprijatno mi je baš", ističe Smilja, prodavac i kovid redar u marketu u Vranju.
Komunalna milicija sa komunalnom i sanitarnom inspekcijom svakodnevno kontroliše ugostiteljske objekte u Vranju, ali i u ostalim gradovima.
(MONDO/RTS)