Kako banke zbog bolesti klijenta menjaju uslove kredita: Popunjeni upitnik umesto formalnosti postao problem

Slučajevi u kojima banka pooštrava uslove za kredit zbog bolesti klijenta nisu retkost.

Shutterstock/Yuliasis

Veliku prašinu podigla je priča žene koja je, kako je objavio hrvatski Jutarnji list, naišla na problem prilikom osiguranja stambenog kredita od 180.000 evra. Naime, kako je ispričala, osiguravajuća kuća nije joj odobrila osiguranje jer boluje od dijabetesa, a time joj je uvećana i kamata. Sa bankom je, kao dugogodišnja klijentinja, ispregovarala povoljniju kamatnu stopu, ali kada je u popunjenom upitniku, koji je trebalo da bude samo formalnost, navela od koje bolesti boluje, sve se promenilo. Rečeno joj je da nema uslove za osiguranje otplate zajama, da bi bilo dobro da se dogovore o drugoj vrsti polise, a samim tim menja se i kamata.

Ovakvi slučajevi češći su nego što bi neko možda pomislio. Goran P. takođe je naišao na prepreku prilikom osiguranja, a za Nova.rs on deli svoje iskustvo. Priča počinje pre pet godina, kada je Goran odlučio da podigne stambeni kredit.

“To nije bilo obavezno, banka nije to zahtevala od mene, ali sam dobio savete da je bolje da se osiguram, da ako ne budem mogao da radim ili mi se nešto desi, moja porodica ne ‘nasledi’ dug”, priča Goran.

To mu se učinilo kao dobra ideja, jer je prva procena bila da će za svega dvadesetak evra mesečno obezbediti osiguranje. Preciznije, prva ponuda osiguravajuće kuće bila je 19 evra. Jedna od stvari koje su mu iz osiguravajuće kuće tražili jeste pregled kod lekara koji bi procenio njegovo opšte zdravstveno stanje. Međutim, lekar je procenio da postoji šansa da Goran neće doživeti da otplati kredit koji inače mnogi nazivaju i doživotnim, jer se otplaćuje po nekoliko decenija.

Višak kilograma, to što sam pušač, opšte zdravstveno stanje i doktor je procenio da možda neću doživeti narednih 25 ili 30 godina kako bih otplatio čitav kredit”, kaže Goran.

Veći trošak osiguranja zbog lošeg zdravlja

Međutim, za Gorana je ovo značilo da je i trošak osiguranja biti veći, umesto 19, morao bi da plaća više od 50 evra. To je za njega bilo previše.

Odlučio sam da ipak neću osigurati kredit, bio mi je veliki trošak. Banka zbog toga nije pravila problem, ali mi kamata jeste bila viša, doduše neznatno – umesto prvobitnih, recimo 2,56 odsto, moja ugovorena kamata bila je 2,6, otprilike”, kaže nam Goran.

Veća rata kredita bez osiguranja

Da više kamate plaćaju korisnici neosiguranih kredita, za Nova.rs potvrđuje bankar i finansijski stručnjak Vladimir Vasić. Prema njegovim rečima, kamate su niže za osigurane kredite, jer je rizik za banku tada manji, pa ima mogućnosti da smanji kamatu.

“Recimo, banka možda i ne bi odobrila kredit nekome ko je stariji od 65 godina, ali uz osiguranje može da odobri. Inače, iako osiguranje nije uvek obavezno, banka u nekim slučajevima može da ga zahteva – recimo za starije građane ili za velike iznose kredita. Moj savet svima je da se osiguraju, jer ako preminu, porodica neće ostati s njihovim dugovima, a ukoliko iz nekog razloga budu privremeno sprečeni za rad, osiguravajuća kuća će šest meseci banci uplaćivati rate i neće biti problema”, zaključuje Vasić.

Iako ne ističu sve banke uslove kreditiranja sa životnim osiguranjem, u jednoj od najvećih banaka pronašli smo primere. Tako kredit bez životnog osiguranja može da se podigne sa kamatom od 6,78 odsto, dok bi kamata sa osiguranjem iznosila 5,72 procenta.

Bonus video:

This browser does not support the video element.

Bankama svakog meseca plaćamo ovaj izdatak - ima li naznaka da će to uskoro prestati?  Kurir televizija

(Nova, Mondo.rs, I.L.)