I Beograđani, kao i ostatak Srbije, imaju dosta dilema prilikom kupovine novog doma, a jedna od tih je da li uopšte kupovati stan ili graditi kuću od nule.
Prestonica Srbije je generalno pogodnija za kupovinu stana, prvenstveno zbog zgrada i manjka građevinskog zemljišta koje se može koristiti za izgradnju kuća, te se oni koji se odlučuju na takav život češće naseljavaju na periferiji Beograda.
Ni gradnja kuće nije lak postupak, mnogo faza mora da se prođe, a evo da li sav taj čin može da bude jeftiniji u našem glavnom gradu nego kupovina stana.
"Ako hoćemo da gradimo kuću od 100 kvadrata potrebno je negde oko 120.000 evra (po njegovoj proceni)", rekao je narator TikTok video snimka jedne naše građevinske kompanije.
Navodi da se u tu cenu uključuje kupovina placa, projekat, građevinska dozvola, svi priključci, izgradnja kuće po sistemu ključ u ruke i uređenje dvorišta.
"Prosečna cena stana u Beogradu je oko 2.500 evra po kvadratu, gde vam prostom računicom za stan od 100 kvadrata treba 250.000 evra. Uz sve to mora da se kupi i parking mesto koje košta najmanje još 20.000 evra. Što se tiče cena to bi bilo to, a da ne govorimo o pogodnostima života u kući, pogotovo ako se radi o jednoj porodici", naveo je.
Kada izvođači daju ponudu u većini slučajeva jeftinija je spratna kuća sa istom površinom zato što je dodatna krovna konstrukcija, temeljenje, dodatna ploča, hidroizolacije i termoizolacije skuplje od dodatnih zidova, fasada, skela, obrade stepeništa, dodatnih instalacija...
Ovo je zaključak koji nije najprecizniji, ako se ne uradi kompletan projekat za dve varijante iste kuće, tako da se ne mogu dati precizni podaci. Npr, na idejnom projektu (rađena i prizemna i spratna idejna varijanta sa istom površinom) u ponudi za grube radove investitor dobije veću ponudu za prizemnu kuću.
U suštini, o svemu odlučuju preferencije onih koji žele da se upute u poduhvat da sebi obezbede novi krov nad glavom - te da li žele da naprave dom po svojoj meri ili da prosto samo plate šta košta i uđu u već sređeni stan.
BONUS VIDEO:
(Kurir/MONDO/Ivana Vlajković)