Ovo su 3 dela Beograda gde je kvadrat najjeftiniji: Može da se pazari za 1.000€, nije centar, ali je cena "bomba"

U Beogradu, verovali ili ne, može da se nađe kvadrat po ceni od 1.000 evra.

MONDO/Stefan Stojanović/Uroš Arsić

Cena kvadrata drastično je poskupela u poslednjih nekoliko godina. Cene stanova u Beogradu su najviše kada ih uporedimo sa ostalim gradovima u Srbiji. Prema poslednjim podacima RGZ-a prosečna cena kvadrata u starogradnji iznosila je oko 1.665 evra po kvadratu, a u novogradnji 1.767 evra. Najveća prosečna cena kvadrata zabeležena je u Beogradu, starogradnje 2.160 a novogradnje 2.453 evra.

Samim tim nameće se pitanje kako se kreću cene kvadrata u Beogradu po opštinama, i gde je to u glavnom gradu najjeftiniji kvadrat. Maša Đuričić, agent za nekretnine govorila je za Blic TV o kretanju cene kvadrata u beogradskim opštinama.

"Ono što je u Beogradu najjeftinije jesu Rakovica, Čukarica i Barajevo. Kada govorimo o najjeftinijoj ceni kvadrata na tržištu, to je opština Rakovica, cena kvadrata u ovoj opštini iznosi oko 1.600 evra po kvadratu. Naravno, govorimo o staroj gradnji, takođe tu je i opština Čukarica, odnosno njen deo koji gravitira ka novom delu auto-puta, Miloš Veliki, to je Železnik, koji ima sličnu cenu. A takođe, tu je i Barajevo, koje ima vidno nižu cenu. Barajevo se kreće negde oko 800 do 1.000 evra po kvadratu", kaže Đuričić.

"Kada kažemo Čukarice, obično pomislimo prvo na Adu Ciganliju, ali cena kvadrata nije ista u svim delovima ove opštine. Mi uzimamo statistiku i kada uopšte komentarišemo cene kvadrata, mi svakako uzimamo centralne delove tih opština. Međutim, svaka opština sama po sebi ima one delove koji su jeftiniji od ostalih delova, kao što recimo na Novom Beogradu nisu, da li kupujete stan u Vojvodi ili u Vojvodi 65 ili u Bloku A, naravno da je kvadrat jeftiniji na Staroj Bežaniji i na recimo Starom Sajmištu", dodaje ona.

"Takođe, kada kupujete stan na Voždovcu, najjeftiniji deo je naselje Vojvoda Vlahović. Mogu da vam kažem, naselje Vojvode Vlahović ima ekspanziju gradnje, odnosno novogradnje i tu se cena kvadrata kreće oko 2.000 evra, baš kao i u Višnjičkoj Banji, koje je u stvari naselje Palilule, koje ima onaj lep pogled, koja ima sređenu infrastrukturu. Vrlo je popularno naselje za mlade i za porodice, jer tamo možete za 150.000 evra, recimo, naći porodičan stan. To će biti troiposoban, troiposoban, četvorosoban stan, kaže Đuričić.

"Kada govorimo o novogradnji, mi svakako imamo u tome neke benefite. Prva je nova gradnja, za koju imamo ključeve ruke, zatim imamo povrat PDV-a, znate. E sad, kada govorimo o staroj gradnji, stara gradnja uvek ima te atraktivne lokacije, stara gradnja je najtraženija u centralnim opštinama našeg grada, kao što su Stari grad, Vračar, kasnije se i na Novi Beograd preselio poslovni deo grada, mi praktično imamo brži obrt investicije, iz prostog razloga što, kako idete ka centru, cene rastu, bilo za kupoprodaju, bilo za izdavanje, dodaje ona.

I kada kupite u staroj gradnji stan po nižoj ceni, koji dodatno renovirate, ako ga sutra preprodajete, tako nadomestite tu razliku između kupovne i prodajne cene kvadrata, zaključuje Đurčić.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

"DOSTA STRANACA JE OTIŠLO IZ BEOGRADA, STANOVI SU OSTALI PRAZNI" Tasić analizira: Cene padaju, ali još nisu došle na normalan nivo  Kurir televizija

 (Blic/MONDO/J.D.)