Za 100 evra nude kućnu negu u zamenu za nasledstvo: Šta se krije iza trenda sve popularnijeg u Srbiji?

Ovaj vid pružanja nege u zamenu za ugovor o doživotnom izdržavanju popularan je u Srbiji u poslednjih nekoliko godina, a iako ga prati glas čestih zloupotreba, zapravo je dogovor koji se sklapa sa vrlo jasnim stavkama nakon čega se i overava kod nadležnih institucija

Printscreen/Facebook/Jeftine kuće prodaja kuća, prodaja, nekretnine/Privatna arhiva/Jelena Ranđelov

Ugovor o doživotnom izdržavanju poslednjih godina sve češći je način na koji stariji ljudi sebi obezbede neophodnu brigu, ukoliko nemaju članove porodice koji to žele i mogu, ali pruža mogućnost i drugoj strani da na ovaj način dođe do nekretnine.

Oglase su preplavile ponude ovog tipa u kojima ili porodice nude "usluge" odnosno "negu" i pokrivanje svih neophodnih troškova izdržavanja u zamenu za njihovu nekretninu ili penzioneri traže nekog ko bi ih negovao, a zauzvrat nude prepisivanje imovine na njih, posle smrti.

"Tročlana porodica bi čuvala stariju osobu/bračni par u zamenu za ugovor o doživotnom izdržavanju odnosno uvođenja nas kao jedinih naslednika nakon njihove smrti. Nega uključuje odlazak u prodavicu, kod lekara, druženje, pomoć po kući i sve što bude deo dogovora, koji bismo overili kod notara", "U zamenu za doživotno izdržavanje nudim negu, održavanje kuće, spremanje hrane i pomoć oko svih potreba", "Ozbiljnoj osobi nudim dva stana za doživotno izdržavanje"…samo su neki od oglasa koje smo našli.

printscreen 

Pozivom jednog od mnogih brojeva, dobili smo i detaljnije informacije o ponudi.

"Inače radim kao negovateljica u domu za stara lica, a imam par baka i deka koje gledam mimo posla, koje nemaju nikog svog. Ceo život sam podstanar i ovo bi bio jedini način da eventualno dođem do svoje nekretnine i zato sam dala u jednom trenutku oglas", rekla nam je Marina, čiju smo ponudu našli među oglasima.

Kako kaže, ne misli da je u pitanju nikakva prevara, jer se dogovor overava kod notara, a ovo vidi kao idealan način da se obe strane zadovolje.

printscreen 

Ugovor o doživotnom izdržavanju zaključuje se u obliku javnobeležnički potvrđene isprave, a javni beležnik je dužan da ugovornike upozori na to da imovina koja je predmet ugovora ne ulazi u zaostavštinu primaoca izdržavanja i da se njome ne mogu namiriti njegovi nužni naslednici, o čemu se stavlja napomena u klauzuli o potvrđivanju. Takođe, predmet ugovora je samo imovina koju primalac poseduje u trenutku njegovog zaključenja.

Da li je moguće poništiti ugovor o izdržavanju?

Praksa beleži da nakon smrti bliži ili dalji rođaci saznaju da je potpisan ugovor o izdržavanju i na taj način otuđena imovina, zbog čega na sudu pokušavaju da potraže rešenje. Da li je i kada moguće poništiti ovaj ugovor pitali smo advokata Lazara Borozana, koji je u izjavi za MONDO rekao da postoje određene okolnosti za poništavanje i osporavanje ovih ugovora, a mi smo se fokusirali na okolnosti kada premine primalac izdržavanja.

"Kada premine primalac izdržavanja mogu se javljati sva lica koja imaju određeni pravni interes i oni mogu utvrđivati ništavost ugovora. Postoji nekoliko situacija kada je moguće pravno osporiti odnosno poništiti ovaj ugovor. Jedna od njih je recimo ako je davalac izdržavanja lice koje u okviru svog posla stara o licu. Medicinsko osoblje bolnice, neke agencije, doma... ne može pacijent koji se leči u nekoj bolnici da zaključi ugovor sa medicinskom sestrom koja tu radi bez saglasnosti nadležnog organa starateljstva. U tom slučaju naslednici mogu da utvrđuju ništavost", rekao je on za naš portal.

Privatna arhiva  Lazar Borozan

Osim utvrđivanja ništavosti, postoji razlog koji dovodi do poništavanja ugovora, a to je tzv. nedostatak aleatornosti. Zakon podrazumeva da je ugovor aleatoran tj. neizvestan.

"Strane koje zaključuju ugovor ne mogu u tom trenutnu znati koliko će primalac izdržavanja živeti. Međutim, ako se ispostavi da je bio jako bolestan, npr. 4. stadijum karcinoma i da je bilo očekivano da premine jako brzo i to se i desi, onda može ugovor da se poništava u određenim zakonskim rokovima. Zakon ne dozvoljava da se neko na taj način iskoristi", objasnio je Borozan.

Kada se još ugovor može staviti van snage?

"Ugovor može da se raskine i zbog poremećenih odnosa. Ukoliko se međusobni odnosi dve strane, iz bilo kog razloga, poremete do te mere da postanu nepodnošljivi, svako od njih može raskinuti ugovor. Između ugovornih strana mora da postoji dobar odnos, pun povrenja jer izdržavanje podrazumeva novčani, ali i nematerijalni deo, odnosno brigu i pažnju. Ako je taj odnos poremećen, svaka strana može tražiti raskid. U tom slučaju primalac izdržavanja dužan je da isplati naknadu za primljena davanja i usluge. Ako je ugovor trajao dve godine, a davalac trošio novac i vreme, to mora da se kompenzuje", dodao je advokat Borozan za naš portal.

Šta kaže zakon?

Prema odredbama Zakona, ugovor o doživotnom izdržavanju je strogo formalni pravni posao, koji je punovažan samo ako je zaključen u pismenom obliku i overen od strane javnog beležnika koji je dužan da pre overe pročita strankama ugovor i primaoca izdržavanja naročito upozori na to da imovina koja je predmet ugovora ne ulazi u njegovu zaostavštinu i da njome ne mogu biti namireni nužni naslednici, dok je u suprotnom ništav.

Da se među oglasima mogu naći i nesvakidašnji uslovi ovakve pogodbe pokazao je i onaj koji je prošle godine osvanuo na Fejsbuku, u jednoj grupi za prodaju nekretnina u Pančevu. Tu je jedna Željana ponudila svoj stan u zamenu za doživotno izdržavanje, a sve to uz 30.000 dinara mesečnih primanja. Pažnju je privuklo to što nije bila reč o nekoj penzionerki ili nepokretnoj osobi, već o mladoj ženi koja, kako je objasnila kasnije, "svakako nema nikoga kome bi stan mogla da ostavi u nasledstvo, zbog čega se i odlučila na ovaj korak".

(Mondo.rs)