Odličan primer prakse u očuvanju životne sredine i recikliranju otpada jeste Grad Novi Sad. Iz godine u godinu trudi se da poboljša kvalitet života svojih građana i ide u korak sa novim trendovima, kao i međunarodnim i evropskim zakonima i okvirima na polju zaštite životne sredine.

U planu je i izgradnja Regionalnog centra za upravljanje otpadom koji predstavlja zatvoreni sistem prerade otpada najsavremenijim metodama tretmana i reciklaže, čime će se znatno unaprediti kvalitet vazduha, zemljišta i podzemnih voda, ne samo u Novom Sadu, već i u širem regionu.

Kada je reč o reciklaži otpada, praksa je pokazala da Novosađani žele i vole da recikliraju, što im je Grad Novi Sad prošle godine dodatno olakšao. U 2022. godini u Novom Sadu je postavljeno 150 kontejnera, odnosno zvona za skupljanje stakla, a u narednom periodu planira se sa daljim investicijama vezanih za upravljanje otpadom.

undefined
JKP Čistoća 

"Postavili smo i više od 30 podzemnih kontejnera za PET ambalažu i Novosađani su više nego voljni da učestvuju u svim akcijama koje se odnose na unapređenje životne sredine, posebno na upravljanja čvrstim otpadom. Za ovih nekoliko meseci imamo mesečno preko deset tona stakla koje prikupimo iz ovih 150 kontejnera. Sve se reciklira u Centru za reciklažu na novosadskoj deponiji. Ono što je važno je da do kraja 2023, a to je zadatak koji smo sebi postavili, imamo više od 500 ‘zvona’ za staklo što znači da ćemo obuhvatiti ceo grad. Uvodimo i kontejnere za primarnu separaciju papira i nastavljamo sa uvođenjem primarne separacije PET amabalaže. Do kraja 2023. cilj nam je da zaista tu primarnu separaciju odnosno primarno odvajanje recikliranih materija u Novom Sadu podignemo na jedan ozbiljan nivo”, istakla je Mira Radenović, članica Gradskog veća za imovinu i imovinsko-pravne poslove, zaštitu životne sredine, održivi razvoj i energetsku efikasnost.

Projekti u 2023. godini

Radenović je napomenula da je sistem upravljanja otpadnim vodama sledeći projekat u oblasti komunalne infrastrukture, a koja je u vezi sa zaštitom životne sredine.

"Izgradićemo centralni prečistač koji je u sklopu programa 'Čista Srbija' i to je nešto što očekujemo da završimo u narednih nekoliko godina s obzirom na to da je to izuzetno veliki projekat. Njegova vrednost je veća od 100 miliona evra i neophodna nam je stručna podrška novosadskog Univerziteta, ali i novac koji moramo obezbediti",najavila je Mira Radenović,

Pogledajte gde se u Novom Sad nalazi 28 kontejnera za reciklažu plastike, takođe postavljeni prošle godine:

  1. Franje Štefanovića 12, Petrovaradin
  2. Fruškogorskog odreda i Podunavskog odreda – ugao, Petrovaradin
  3. Franje Štefanovića 14, Petrovaradin
  4. Bulevar despota Stefana 1A, Novi Sad
  5. Kisačka 54, Novi Sad
  6. Rumenački put i Alberta Anštajna – ugao, Novi Sad
  7. Bulevar kneza Miloša i Momčila Tapavice – ugao, Novi Sad
  8. Momčila Tapavice 16, Novi Sad
  9. Stevana Momčilovića 16, Novi Sad
  10. Miloja Čipića 8A, Novi Sad
  11. Miloja Čipića 4C, Novi Sad
  12. Stevana Čelenića A 2-4, Novi Sad
  13. Stevana Momčilovića 13, 2-4, Novi Sad
  14. Antona Čehova 32, Novi Sad
  15. Škola policije, Železnička 22 (kod ambulante), Sremska Kamenica
  16. Škola policije, Železnička 22 (kod restorana), Sremska Kamenica
  17. Fruškogorskog odreda preko puta broja 7, Petrovaradin
  18. Milana Tepića preko puta broja 27, Veternik
  19. Vojvođanskih brigada 9, Novi Sad
  20. Somborska ulica 7, Novi Sad
  21. Somborska ulica 15, Novi Sad
  22. Somborska ulica 25, Novi Sad
  23. Momčila Tapavice 4, Novi Sad
  24. Momčila Tapavice 32, Novi Sad
  25. Ugao Save Ljubojeva I Felegi Tivadara, Novi Sad
  26. Daničićeva 5, Novi Sad
  27. Ugao Save Ljubojeva i Kraljevića Marka, Novi Sad
  28. Ugao Kraljevića Marka i Berislava Berića, Novi Sad

Tekst je objavljen u sklopu projekta koji je sufinansiran iz budžeta Grada Novog Sada. Stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

(MONDO)