Marko Bastać učestvovaće sa inicijativom "Čuvari Starog grada" na lokalnim izborima 2. juna na Starom gradu. Za MONDO je govorio o glavnim problemima u gradu i konkretnim rešenjima koja nudi.

"Beograd koji volimo nestaje pred našim očima, a Stari grad se sistemski marginalizuje, zanemaruje i guši", navodi Bastać, koji je bio na poziciji predsednika te opštine od maja 2016, do avgusta 2020. godine.

Šta trenutno vidite kao najveće probleme u prestonici?

"Vlast fokusira sve resurse na projekat 'Beograd na vodi', koji menja suštinu našeg grada i prilagođava ga novoj eliti. Gradi se infrastruktura, saobraćajnice, niču garaže i parkovi, a istorijski centar, Stari grad, zanemaren je i gubi svoju istoriju, pa i identitet.

Kulturna središta grada, kao što su Dorćol, Knez Mihailova, Kolarac ili Kosančićev venac, degradiraju se na taj način i postaju zone drugog reda. Paralelno niče nekakav novi centar bez duše, koji više podseća na Dubai, nego na jedan srpski i evropski grad."

Gradsko jezgro, navodi Bastać, više podseća na kulise za turiste koji će se tu zadržati svega nekoliko sati ili dana, a vlast ne razmišlja o građanima koji na Starom gradu žive svakodnevno.

"Centar grada ne sme da bude bez duše"

Marko Bastać

Šta je cilj takvih odluka?

"Krajnji cilj je poništavanje istorije i sećanja na stari Beograd, i oblikovanje novog identiteta grada koji se zasniva na 'Beogradu na vodi'. Vlast forsira premeštanje centra grada zbog turista, a ignoriše potrebe građana kojima život postaje skoro nefunkcionalan."

Da li se onda, manje od mesec dana uoči izbora, uopšte razgovara o pravim temama - onim koje će se direktno odraziti na život građana?

"Ne znam kako smo došli u situaciju da, uoči gradskih izbora, mi pričamo o tome da li će se Titov grob izmestiti, da li će se Jugoslovensko sportsko društvo preimenovati u srpsko... Ništa o gradskim temama, a građani žele da čuju ko će rešiti njihove probleme."

Koje su teme u fokusu vlasti i opozicije, i šta mislite o tome?

"Mislim da se iscrpljuju na nacionalnim temama, uz prilično agresivnu retoriku. Slušamo nebuloze o promeni naziva ulica, reciprocitetu prema onima koji Srbiji nisu mislili dobro, pa se postavlja očigledno pitanje - da li su ovakve akcije tek prikupljanje jeftinih političkih poena u kampanji, ili spinovi koji za cilj imaju skretanje pažnje sa zaista važnih problema? Posledice takvih ispada su pogubne po Beograd, koji je uvek bio otvoren grad, a sada rizikuje da bude ograđen 'zidom' koji će ga zatvoriti, ujedno i isključiti iz procesa evrointegracija."

bastac 3.jpeg
Ustupljena fotografija 

Koji su ključni problemi Starog grada?

"Stari grad se guši u betonu i zagađenju, investitori kroje urbanizam po svojim interesima, autentičnost se gubi a odluke donose bez konsultacija sa strukom ili poštovanja mišljenja građana koji tu žive. Svedoci smo nekih jako čudnih gradskih odluka, od skretanja sa Brankovog mosta u Pop Lukinu levo, koje je zatvoreno, preko pravljenja dodatne pešačke zone iz Knez Mihailove ka Kalemegdanu gde se zatvara ulica Tadeuša Košćuškog, do stavljanja Starograđana u neki kavez. Svedoci smo getoizacije Starog grada i ako prođu sve te odluke, a mi ćemo se starati da se ne realizuju, mi više nećemo imati krug dvojke, već polukrug - što je nešto što brine."

Izmeštanje centra grada ne sme da bude razvojni cilj

"Beograd ne sme da bude kopija neke druge zemlje, Beograd je srce Evrope, a Stari grad njegova duša. Izmeštanje centra grada nije, i ne sme da bude proglašeno za razvojni cilj. Budimo jasni, mi nemamo ništa protiv razvoja grada, razvoj je neophodan ali mora biti izbalansiran. Mora se poštovati istorijsko nasleđe, ali vlast posmatra sa strane dok se Starom gradu oduzimaju sadržaj, prevoz i saobraćajne veze. Starograđani su zaboravljeni, izolovani, postaju gotovo getoizirani i to je svojevrsna urbana tragedija. Beograd na vodi može da bude elitniji rezidencijalni deo, ali ne može da postane novi centar kojem se podređuju gradske politike."

"Konkretno, na Starom gradu imamo veliki problem parkinga, koji niko ne rešava, niko se ne bavi tom temom. Imamo prenaseljenost i nebrigu o ljudima. Zato mi nudimo neka konkretna rešenja, recimo parking gde bi 80 odsto mesta bila rezervisana samo za građane Starog grada, ostatak za one koji prolaze tuda u toku dana. Na taj način bismo smanjili i zagađenje, jer imamo situacije gde se građani voze kroz centar tražeći gde da ostave svoje vozilo, što recimo nije praksa nigde u svetu, da se ulazi vozilima u strogi centar", navodi Bastać.

Kako rešiti problem arhitektonskog nesklada i nedostatka zelenila?

"Starom gradu preti gubitak onoga što ga čini prepoznatljivim i dragocenim, njegovog autentičnog izgleda, duha i prošlosti. Dominantne su teme arhitektonskog nesklada, betonizacije i nedostatka zelenila, i one zahtevaju sveobuhvatnu strategiju i hitno delovanje", ističe Bastać i navodi predloge rešenja:

1. Uvešćemo stručne arhitektonske standarde sa ciljem očuvanja autentičnog identiteta Starog grada. Opština bi trebalo da ima glavnog arhitektu, nove građevine trebalo bi da prođu konkurs koji bi podsticao tradicionalni stil gradnje. Pri rekonstrukciji fasada, trebalo bi konsultovati arhive, i postaviti striktne urbanističke smernice i regulative.
2. Borićemo se protiv betonizacije i zagađenja ozelenjavanjem javnih površina i povećanjem vegetacije. Stimulisaćemo vlasnike zgrada da koriste zelene krovove kroz poreske olakšice ili subvencije, i promovisaćemo vertikalne bašte i zajedničke parkove i vrtove.
3. Sačuvaćemo duh i kulturu Starog grada od zaborava kroz konstantnu edukaciju i lokalnu umetnost.

Kako rešiti problem ukidanja saobraćaja i nedostatka parkinga?

"Pronalaženje parking mesta u centru pretvara se u lutriju, trenutni zonski sistem potpuno je prevaziđen, a gradske ulice preopterećene. Ukidaju se saobraćajnice, otežava se cirkulacija, uklanja se gradski prevoz, a projekti koji su pompezno najavljivani, poput izgradnje Linijskog parka - stoje u mestu. Suočavamo se i sa prenaseljenošću, bezbednosnim izazovima i lošim održavanjem, što su hitni problemi koji zahtevaju trenutnu pažnju", navodi Bastać i predlaže sledeća rešenja:

1. Uvešćemo novu parking zonu na Starom gradu, rezervisanu samo za građane koji tu žive. Unapredićemo sistem parkiranja.
2. Uspostavićemo komunikaciju između opštine, građana i stručnjaka. Svi zajedno moramo da radimo kako bi se pronašla održiva rešenja saobraćajnih izazova.
3. Unapredićemo biciklističku infrastrukturu, čime ćemo kreirati i zdravije okruženje za život. Promocija alternativnih vidova prevoza neće samo smanjiti opterećenje saobraćajne mreže, već i zagađenje vazduha.

Kako rešiti problem održavanja infrastrukture i loše higijene?

"Na jednoj strani imamo Beograd na vodi, gde sve sija i blista, a na drugoj Stari grad koji je zapušten i zaboravljen, uređenje je katastrofalno. Opština nije dovoljno pokrivena kantama, nesavesni vlasnici ljubimaca ne čiste za njima, a iako su pozitivno ocenjeni projekti obnove i uređenja, nisu dovoljno održavani nakon realizacije, što dovodi do brze erozije i propadanja", navodi Bastać i dodaje da bi dalji koraci bili:

1. Potpuna obnova svih fasada u roku od osam godina, što će biti obaveza ne samo vlasnika već i države, jer je 90% zgrada na Starom gradu pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika.
2. Stari grad postaće prva opština bez grafita, svaka zgrada dobiće antigrafit farbu, što će unaprediti estetiku i bezbednost javnih prostora.
3. Uvešćemo redovno održavanje javnih prostora, jer nedostatak popravki i zamena degradira nove objekte, što umanjuje i funkcionalnost i estetski izgled.

Očuvanje Starog grada nije samo političko pitanje, već moralna obaveza prema budućim generacijama

Marko Bastać

Kako mislite da će izgledati izbori 2. juna?

"Učestvovao sam na izborima 2016. godine i tada smo pobedili na teritoriji opštine Stari grad. Na moju veliku žalost 2020. bojkotovali smo izbore, jer je to bio većinski stav opozicije i moram da priznam da sam bio u manjini (nas dvoje-troje je bilo za izlazak). Na osnovu tog bojkota smo naučili da ne donosi ništa, naročito ne na lokalu. Ukoliko bi opozicija bojkotovala ove izbore, a sad već vidimo da većina ipak izlazi, mi bismo imali osam godina u opštinama i gradovima bez glasa jednog dela građana. To je potpuno besmisleno. Da li su izborni uslovi dobri? Nisu. Da li će biti bolji? Čisto sumnjam da će se nešto posebno promeniti, ali isto tako ne mislim da će vlast dozvoliti da se uradi nešto što će njima ići na štetu. Vlast se menja na izborima, vlast se ne menja bojkotom i iz tog razloga je potrebno učestvovati na svakim narednim izborima."

bastac 2.jpeg
Ustupljena fotografija 

Koja je vaša vizija za Stari grad i Beograd?

"Drugog juna, izlazimo na izbore da bismo sačuvali dobri duh našeg Starog grada. Vizija je da postane udobnije mesto za život, rad i odrastanje, da očuvamo autentičnost i učinimo ga zelenijim i čistijim, sigurnijim i funkcionalnijim. To nije samo političko pitanje, već i moralna obaveza prema budućim generacijama. Svi bismo mi da pričamo o Kosovu, Evropi i fudbalskoj reprezentaciji, ali na kraju dana neko stvarno mora da reši probleme građana. Da kad izađe iz stana taj građanin nema problem sa stvarima koje je izneo prvi komšija, pa neće da ih skloni iz hodnika zgrade, da ulaz nije upropašćen od strane vandala, da kad izađe na ulicu ima zelenu površinu, kad uđe u autobus zna da će on stići na vreme koje pokaže displej, da stići na posao na vreme i u toku dana obavljati sve aktivnosti potpuno normalno... Život u Beogradu trenutno izgleda tako da se svi se bave kontrom, Kosovom, Evropom i ostalim problemima. To mi kažu građani kad razgovaram sa njima. Ne možemo svi biti gradonačelnici, narodni poslanici, ministri, predsednik vlade, države. Neko mora da se bavi i lokalom, koliko god to deluje manje bitno."

Šta biste poručili građanima pred izbore?

"Trenutna vlast nema na listi ljude koji će se zaista baviti lokalnim temama i problemima. Mi moramo da budemo nosioci promena koje želimo da vidimo na Starom gradu. U nedelju 2. juna svako od nas imaće priliku da pokaže šta znači biti dobar komšija i savestan Starograđanin! Tog dana, odlučujemo da li će naša opština vratiti svoj sjaj i prestiž, ili će ostati zaboravljena u senci Beograda na vodi. Stari grad, srce Beograda i simbol naše kulturne baštine, zaslužuje da bude uređen i pun života, a vi ste ključni u očuvanju njegovog jedinstvenog duha. Starogradski bastioni nekada su čuvali grad od neprijatelja - danas, čuvaju njegov duh i identitet. Upravo zato, vaša uloga u oblikovanju naše opštine je neprocenjiva.

Na izborima imate moć da svojim glasom utičete na to kako će se Stari grad razvijati, da budete bastioni, ti neuništivi stubovi koji čuvaju našu zajednicu od politikanstva, betonizacije i zaborava. Zajedno, možemo izgraditi budućnost koja poštuje našu prošlost, ali istovremeno teži napretku i modernizaciji kroz održiva rešenja za saobraćaj, kvalitet vazduha i održavanje javnih prostora. Kao bastioni, mi ne samo da štitimo naše ulice i trgove, već i negujemo zajedništvo i komšijski odnos koji čine Stari grad posebnim i autentičnim. Čvrsti i nepokolebljivi, vi ste ti koji svojom ljubavlju prema Starom gradu pomažete da on ostane ono što je oduvek bio - dobro mesto za život, posebnog duha i jedinstvenog šarma.

Vi ste čuvari i zaštitnici Starog grada. Vi ste simbol njegove snage, sigurnosti i očuvanja. Vi ste bastion!"