Slušaj vest

U Palati Srbija je završen Samit o kritičnim sirovinama na kome su učestvovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kancelar Savezne Republike Nemačke Olaf Šolc i potpredsednik Evropske komisije i evropski komesar za međuinstitucionalne odnose i strateško predviđanje Maroš Šefčovič.

Srbija i EU potpisale su Memorandum o razumevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.

Kurir/Zorana Jevtić Aleksandar Vučić i Olaf Šolc

Potpise se stavili Dubravka Đedović Handanović i Maroš Ševčovič. Potom se prisutinima obratio Aleksandar Vučić.

"Razmišljao sam kako danas da se obratim ljudima i uvek sam više brinuo o suštini nego o formi. Ponosan sam na ovo što smo danas započeli. Posebno hvala našim partnerima iz Nemačke, kancelaru Šolcu što mu nije bilo teško da dođe, hvala Ševčoviću koji je od početka bio sa nama. Danas ovde ste videli ljude koji su potpisivali memorandume, krem de la krem evropske privrede, industrije, finansijskih organizacija, sve iz Evrope što je značajno i vredi uspeli smo da dovedemo u Srbiju. Važno je ovo za Evropu, Nemačku, za nas u Srbiji najvažnije. Ovo će da predstavlja prekretnicu, veliku promenu, skok u budućnost. Kada sma ovo sve rekao znam i teškoće sa kojima se suočavamo. I pre nego što smo potpisali bilo kakav ugovor a danas je samo memorandum, ništa nismo krili, sve radimo transparentno. Ponosim se tim projektom. Ništa ne želimo da tajimo i krijemo od naših ljudi. Srbija će insistirati i lično ću kao predsednik Republike, boriti se i za životnu sredinu i za život našeg naroda da im i vazduh i zemlja i voda ostanu čisti. To je od ključnog značaja, sve eksperte imaćemo na raspolaganju. Za nas je zaštita životne sredine od suštinskog značaja. Pod tri veliki ekonomski napredk naše zemlje, doneće nam najmanje 6 milijardi evra novih investicija. To su ogromne promene, za nas je od presudnog značaja ekonomski lanac o kom smo govorili. Danas mi je Šolc potvrdio, ne mora da mi potpisuje ništa, verujem mu na reč".

"Imaću još razgovora posle ovoga. Mi smo oko mineralnih sirovina potpisali, moramo da sagledavamo stvari da iskoristimo ono što ima, Srbija nema more, nafte, gasa, ali ono što imamo da to iskoristimo u najbolje, da sačuvamo ljude, da im obezbedimo veće plate, penzije i ovo je veoma važno i na našem evropskom putu. Trgovinsku razmenu smo sa Nemačkom uvećali tri puta poslednjih godina. Od ponedeljka moći ćete da vidite nove velike vesti za našu zemlju", rekao je predsednik.

Šta EU nudi što Kina ne nudi?

"Poštovali smo sve pravne procedure i poštovaćemo uvek, kao i volju našeg naroda samo da imaju pravo i prliku da čuju šta je to istina. Potpisali smo okvirni memorandum oko sirovina, drugačija je priča o niklu. Imamo nešto važnije, kalcit... Nemamo problem u odnosima sa Kinom, našim odnosi su vrlo dobri i verujem da će ostati takvi. Ovo smo obećali predstavnicima EU, to je bilo pitanje budućnosti Srbije. Kada pružimo ruku, rekao sam da ćemo biti pouzdan partner. Ovaj projekat radimo sa evropljanima, nema veze sa Kinom. Srbija je pouzdan i siguan partner za svakoga. Koliko puta je manja teritorija Jadar od borskog bazena, danas da odete ne možete da pronađete gde vam je podzemni rudnik bakra i zlata. Od toga nam živi istok Srbije. U Boru su plate nadprosečno visoke. Treba ljude bez hleba da ostavimo? Da ne damo šansu za razvoj zapadne Srbije? Uvek je lako govoriti nešto protiv nečega. Kada vodite zemlju morate da uzmete celinu interesa zemlje i kraja. Što bi bio moj interes kao predsednika Srbije da na bilo koji način učestvujem protiv naroda, da mi nisu dali pare, da mi nisu platili nešto? Kakva bi to sramota bila za mene, pre bih se ubio nego da to radim. Ovo radimo za dobrobit Srbije jer je izuzetna prilika. Koga bolje od Nemaca da nađemo za ovo?

Obraćanje Olafa Šolca

olaf šolc, aleksandar vučić
RTV Pink/Screenshot 

Nemački kancelar Olaf Šolc izjavio je da mu je drago što u Beogradu vidi veliki broj predstavnika tržišta sirovina koji su uključeni u projekat iskorišćavanja mineralnih sirovina i istakao da ima dosta razloga za realizaciju projekta Jadar u Srbiji. "Ovo je važan trenutak, da bi se razgovaralo o znatnom potencijalu projekta Jadar. Veliki broj ljudi je neumorno radio na tome da to danas sve bude moguće i zahvalio bih se na zalaganjima za angažovanje, na marljivosti. Samo na taj način je bilo moguće da se sastanemo danas i da možemo razgovarati, rekao je Šolc.

Kako je rekao, ima dosta razloga za ovaj projekat i to je po njegovom mišljenju dobar projekat za Srbiju. "On stvara nove potencijale lanca vrednosti, obezbeđuje mogućnosti za stvaranje radnih mesta, ne samo kada je reč o rudarstvu, nego i u drugim koracima prerade, povezuje Srbiju sa budućnošću mobilnosti, koja mora raditi bez emisije CO2. Dakle, reč je o prekretnici za mobilnost u budućnosti", rekao je Šolc i istakao da će sve biti urađeno po najvišim ekološkim standardima.

BONUS VIDEO: "PITANJE LITIJUMA POSTALO NAJVAŽNIJE U SRPSKOJ POLITICI" Stručnjaci: Jasno je da ga opozicija koristi za manipulaciju naroda

Kurir televizija "PITANJE LITIJUMA POSTALO NAJVAŽNIJE U SRPSKOJ POLITICI" Stručnjaci: Jasno je da ga opozicija koristi za manipulaciju naroda

(Mondo/M. Š.)