Redovna profesorka na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu i dramaturškinja Biljana Srbljanović oštro je komentarisala seriju "Sablja" koja je nedavno prikazana na "RTS-u". Politički-triler koji govori o atentatu na nekadašnjeg premijera Srbije Zorana Đinđića, događajima koji su doveli dotle i kako se odvijala policijska akcija "Sablja" u kojoj je uhapšeno oko 11.000 osoba prema zvaničnim podacima, privukao je veliku pažnju javnosti i podeljena mišljenja o događaju koji je zauvek promenio Srbiju, a Biljana Srbljanović iznela je oštre kritike u poređenju sa stvarnim događajima u podkastu "Zadovoljstvo u tekstu".
"Mislim da su i želeli da naprave seriju u tom idejno-političkom smislu. Oseća se mučnina sve vreme. Mislim da su želeli da prenesu odgovornost, da ti bude neprijatno kada gledaš te događaje. Imam podeljen odnos prema seriji. Za mene ovo nije Sablja. Ja sam robinja svoje ideologije, ovo je tema kojom se opsesivno bavim. Pisala sam o tome, i u jednoj drami sam to obradila. Pristupila sam gledanju toga ozbiljno, bila sam ljuta pre početka emitovanja. Sa jedne strane, ovo nije Sablja. Da se ovo ne zove Sablja, to bi bila korektna neonoar nordijskog tipa. Može da mu se zameri par stvari - dijalozi, likovi koji su slični, 'nered' u narativu... Ali neonoar koji bi mogao da ima drugu sezonu, inspririsan hronikama početkom 2000-ih. Tu su mogli čak da budu neki parapolitički elementi, ali to nije Sablja.
Ipak, serija ima ambiciju da se bavi atentatom, događajima posle i onome što je dovelo do atentata. Kao i posledicama, a to je da ti je muka kad to gledaš. Znam da je ovo igrana serija, nisam diletantkinja. Razumem dramaturgiju, ali sa druge strane, čini mi se da nam cela serija objašnjava da su ubice Đinđića vodile 'crne ruke', BIA, DB... Uz poguravanje stranaca", započela je Srbljanovićeva.
Potom je govorila o faktima, događajima koji su se stvarno dogodili. Podsetila je na neke za koje smatra da su zanimljiviji od onih koji su prikazani u seriji.
"Bagzi, pa kako se predao Legija, pa ova dva brata kako su uhvaćena... Oni su uhvaćeni tako što su se posvađali oko žene, to se desilo sedam godina kasnije. Čak su i pucali jedan na drugog zbog toga. Ta istorija je sočna, a izmišljeni događaji nisu dovoljno za prineti niti da me 'zgrabe'. Likovi su nekako izolovani, kao da 'nisu živi' ", nastavila je Biljana.
Nakon toga se osvrnula na izmišljene likove. Kaže da joj ne smetaju, ali ima određene zamerke.
"Ne smetaju mi izmišljeni likovi, ima tu i alibija za ono što ćemo gledati. Imam 72 stranice beležaka inače o seriji... Odmah u prvoj epizodi, nakon disklejmera da serija ne predstavlja objektivnu istinu, ide dokumentarni snimak demonstracija na izborima kada je bilo jasno da je DOS pobedio. Takođe, kaže se da je Vojislav Koštunica pobedio na izborima. Nije on pobedio. Da je on, dobio bi tri glasa. Vidimo stvarne likove koji se pretvaraju u igrane. Slika ima neki rumunski neonoar. Sve je umuljano, štrokavo... Prve reči čujemo od Čede i serviraju se informacije o Legiji i Pavkoviću. Potom se nalaze Đinđić i Legija i to baš u ulici odakle je pucano na Zorana, u Admirala Geprata", navela je Srbljanovićeva.
Dalje je govorila o likovima - novinarki Danici na koju je pucano u 8. epizodi. Analizirala ju je u kontekstu "Sablje" i onoga što se stvarno dogodilo.
"Umesto policajke imamo novinarku, neka vrsta policajke. Ne saznamo šta joj fali, koliko ima tačno godina... Meni je jasno da u tom neonoar žanru oni (izmišljeni likovi) ne treba da imaju veliku promenu, ali novinarka nema nikakvu promenu. Za njeno dete imala sam osećaj u početku da joj je mlađa sestra. To dete je kao rekvizita, kao da nije lik. Najveća nepravda mi je učinjena prema Ružici. Predstavili su je kao da šeta po kući sa štiklicama po kući i kao da je neka dama koja ga samo oblači. Prvo, ona je profesorka književnosti, partnerka ceo život... Ovde su nju predstavili kao neku ženicu koja je samo lepa i elegantna. Lekar Ružicinog oca se pojavljuje više od nje", nastavila je Srbljanovićeva.
Osvrnula se na put Đinđića za Banjaluku. Uporedila je šta se tada dešavalo sa onim kako je prikazano u seriji, spomenula je i Tijanića.
"Tada je vođen medijski rat protiv njega. Kod hale Limes atentat, koji je toliko zanimljiv, a ovde je to polutrapavo napravljeno. Tijanić je tada bio savetnik Koštunice i najtiražniji kolumnista koji preti Đinđiću smrću. To ne problematizujemo uopšte, nego se kriju novine od Zorana u seriji. Tijanić se ne spominje, a serija je prikazana na televiziji kojom je gospodario", objasnila je Srbljanovićeva šta joj je zasmetalo na samom startu.
Biljana je potom govorila o svim pokušajima atentata na Đinđića. Fokusirala se na onaj kod hale Limes.
"Oni su planirali prvo jedan atentat, a onda ovaj drugi. Bio je plan da idu sa dva kamiona, jedan ispred Đinđićevog vozila, a drugi iza. Kao sendvič. Kamioni su trebali da ih zablokiraju, a da ih sačeka Duća sa bazukama. Oko dve nedelje kasnije, kupljeni su kamioni. Jedan od braće je vozio kamion iza vozila, a kolona je išla ka Surčinu jer je Đinđić imao planirani put ka Banjaluci. U seriji se vidi jedva pritvor od sedam dana za Bagzija. Pronađen je kamion, ali nikom ništa. Znalo se da je u zemunskom klanu, ali je odveden kod saobraćajne policije", podvukla je Biljana.
Potom se ponovo vratila na novinarku Danicu zbog dela serije u kom se saznaje da je Đinđić podlegao povredama. Za njen lik ima najviše zamerki, a onda je spomenula i Milorada Ulemeka Legiju.
"Ko je ona i šta je njena karijera? Ona ne zna ko je Duća Spasić, mora da ga istraži. Ona je diletantkinja, početnica i bori se za svoje mesto. Ako je tako mlada početnica, ima 25 godina, odakle joj asistentkinja koja je još gluplja od nje? Gde je Legija, je**te? Videli smo ga prvog na početku serije. To je zanimljivo da omaštaš. Ja znam gde je. Sakriven je vojnim vozilom. Policija je sve pretresala osim vojnih vozila. Oni idu u štekove na Banovo brdo da to pretresaju. Pa šta me briga za to?", rekla je Srbljanovićeva.
Onda je govorila o Čumetu i njegovoj ženi. Objasnila je njegovu ulogu kao zaštićenog svedoka.
"On je izabrao da pređe na drugu stranu, drukao ih je i tako ih je policija hapsila. Žena ga je trovala zbog deteta sa ljubavnicom, završio je na VMA. Otišao je u Istanbul, poslati su krimosi iz Bosne i tada je skočio sa drugog sprata zgrade i vozio je bez prestanka do Ankare kada je uleteo u Vladu Srbije i tražio status zaštićenog svedoka. Njegova žena pronađena je u kontejneru, dok u seriji daje izjavu za televiziju i nestaje. Gde je? Danas je, inače, plava", podsetila je Biljana.
Vratila se ponovo na Legiju. Nije joj jasno gde je nestao u seriji, a prokomentarisala je i Đinđića, Čedu Jovanovića i Zvezdana Jovanovića.
"Njega je vojska izvukla napolje, u seriji je nestao i niko ga ne juri, a tako nije bilo. Potom ide pobuna JSO. Đinđić mi je kao mali mekušac. Mićanović je sjajno odglumio, ali lik je čudan, dok Čeda ima tri psovke. U drugoj sezoni može da bude hapšenje Karadžića i Mladića, na primer, dok mi je čudno predstavljen Zvezdan Jovanović. On je mucavac, polupismen tip", ocenila je Srbljanovićeva.
BONUS VIDEO:
(MONDO/Aleksandar Blagić)
Zvezda zgazila rivala i popela se na vrh ABA lige: Zamalo stotka, a crveno-beli igrali u drugoj brzini!
Bivši fudbaler Zvezde automobilom udario ženu: Lekari joj se bore za život
Za Božić i do +15 stepeni, pa obrt: Ovakvoj prognozi se niko nije nadao, Čubrilo otkrio šta nas čeka u januaru
Oženio se Kebin sin u tajnosti: Supruga mlađa od njega 15 godina, otkriveni detalji
Tužilaštvo se oglasilo zbog Jovana Mijatovića: Bivši fudbaler Zvezde automobilom udario ženu